İnsanlığımız İçin Küçük Bir Adım; İşkenceyle Kediyi Öldüren Genç 3 Yıl Ceza Aldı

0 18

Üniversite öğrencisi Can Aksoy’un Eskişehir’deki ‘Cafe De Kedi’ adlı iş yerinden aldığı kediyi nasıl öldürdüğünü tüylerimiz ürpererek okumuştuk hatırlarsanız. Açılan davadan hiç umudumuz yoktu ancak hakimin vicdanını dinleyerek verdiği karardan biraz da olsa umut doldu içimize. Ancak davayla ilgili ayrıntılara değinecek olursak aslında hiç de mutlu olunacak bir sonuç değil bu.

Can Aksoy’un kediyi aldığı Cafe De Kedi işletmecileri Didem Erşan Üstündağ ve Duygu Kurt, sanıktan şikayetçi olunca kendisine ait olmayan hayvanı öldürdüğü gerekçesiyle ‘mala zarar verme’ suçundan dava açılmıştı. (Evet, tam olarak okuduğunuz gibi; bir hayvanın canının değeri onun mal değeriyle ölçülüyor.)

Olaydan dolayı pişman olduğunu söyleyen Can Aksoy, ‘kadın cinayetlerinde pişmanlığını belirttiği için genellikle cezada indirimden faydalanan sanıklar gibi’ cezasında erteleme talep etti. (Kadın cinayetlerinde pişmanlığını belirttiği için genellikle cezada indirimden faydalanan sanıklar gibi.)

Mahkeme bu talebi kabul etmedi ve sanığın pişmanlığını samimi bulmayarak cezada indirime de gitmedi; 4 ay değil, TCK’nın verdiği en üst sınır olan 3 yıl hapis cezası verdi. Can Aksoy, ‘Haklı bir neden olmaksızın sahipli hayvanı kedikatiliöldürme’ suçundan ceza aldı. (Yani kedi sahipli olmasaydı böyle bir dava bile söz konusu olmayacaktı.)

Yargıtayın kararı onaması halinde (kanaatimizce bu olasılık zayıf); fiili olarak sanığın tutuklanıp cezaevine girmesi söz konusu olacak. Cezaevinde geçireceği süre bu karara güre infaz yasaları gereği yaklaşık 18 ay civarında olacak. Karar bu haliyle kesinleşmesi halinde sanığın sabıka kaydına “mala zarar verme suçu” olarak işlenecek. Yargıtay’ın kararı bozması halinde, bozulan yerler açısından yargılama yeniden yapılacak.

Bu kararla kanun koyucunun yargıya verdiği takdir yetkisinin, bu defa fail lehine işletilmediğini görmek; evet, galiba biraz umuda sebep.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir