Türk Kahvesinin Yanında Neden Su İkram Edilir

1 28

Kız istemelerinde ikram edilen, dostlarımızla bir akşam yemeği sonrasında uzayan muhabbetimize eşlik eden, bazen hatır için bazen de tek başımıza bir güzel manzarayı izlerken yudumladığımız eşsiz değerde kendine has kokusu ve tadıyla kültürümüzün bir parçasıdır Türk kahvesi.

Türk kahvesinin kendine özgü kokusu, tadı ve tabi ki sunuluş biçimi vardır. Telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür. Kahve pişirilip fincanlarına konulur yanında bir bardak su ile ikram edilir. Peki neden yanında su ile ikram edilir bu gelenek nereden geliyor merak ettiniz mi ?

Osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde hemen ev sahibi bir kahve ikramında bulunur, yanına da bir bardak su koyarmış. Misafir eğer suyu kahveden önce içerse, karnının aç olduğu anlamına gelir, hemen sofra kurulurmuş. Eğer kahveyi önce içerse karnı tok olduğu sadece muhabbet etmeye geldiği anlaşılırmış. Yani misafir karnım aç demez, su ile ima edermiş; ev sahibi de, aç mısın tok musun demez su ile halini sormuş olurmuş.

Suyun kahvenin yanına koyulmasının bir diğer nedeni ise; padişahların yemeklerini tadan çeşnicibaşılar her yemeği zehirli olup olmadığını anlamak için tattıkları gibi kahveyi de tadarlarmış. Fakat kahvenin lezzetli olanı demir cezvede tek kişilik yapılanı olunca padişaha 5 kişilik kahve değil tek kişilik kahve pişiriliyormuş. Bu da güvenlik zafiyeti oluşturuyormuş. Bunun üzerine bir yöntem geliştirilmiş. Bu yönteme göre, padişah kahveye parmağını bandırıp kahvenin yanında gelen suya sokarmış. Kahvenin suyun içindeki dağılımına göre zehirli olup olmadığını anlarmış. Mevzu da o günlerden bugünlere gelmiş..

Kahvenin suyla birlikte servis edilmesi zaman içinde sadece bir gelenek haline dönmüştür, yani bizler artık eskilerde olduğu gibi bir anlam çıkarmak için suyu ikram etmiyoruz. Kahvenin yanına koyduğumuz suyun başında veya sonunda ya da hiç içilmemesi artık bir anlam ifade etmiyor, içen kişinin arzusuna göre durum değişiyor.

Kimileri kahvesinin üzerine suyu içer amaç ağızdaki son yudumun getirdiği telve kalıntılarını süpürmektir, bazıları kahvenin beraberin de suyunu içer ki acı tadı hafifletmek için. Yahut kahveden önce su içilir maksat ağzı kahve lezzetine hazırlamaktır. Yani siz kahvenin yanına koyulan sudan anlam çıkarmayın, misafirinize karnının aç mı tok mu olduğunu sorun! :)

Ve kahveseverler için bir de sergi haberi vereyim; Türk Kahve kültürü ve geleneğinin 2013 yılında UNESCO’nun “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesinegirmesi nedeniyle Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü’nün Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği işbirliğiyle düzenlediği “Bir Taşım Keyif: Türk Kahvesinin 500 Yıllık Öyküsü” sergisi var. Kahvenin 500 yıllık öyküsünü gözler önüne sermek amacıyla kahve ve kahve kültürüne ait yüzlerce eseri bir araya getiren sergiyi, 15 Haziran tarihine kadar ziyaret edilebilirsiniz.

kahve-sergisi

1 Yorum

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir