Belki De Yıllar Sonra Kalan

0 18

Kişi, anılarıyla şekillenir. Anılar şekillenir, yolculuğa çıkar; yaşar belki de parçalanır her hücreye ulaşır. İnsan bu esnada üretir, hayata aktarır. Kendini farklı araçlarla ifade eder; kimi müzik yapar, kimi resim, kimi de ışıkla oynar, ânı kâğıda aktarır. Ben ışıkla oynamayı tercih ettim. Tabi bu, uzun bir sürecin kazandırdığı bir beceri oldu.

fotograf (6)Fotoğraflarla tanışmam ilk dedem sayesinde gerçekleşti. Dedemin eşyaları hep ilgimi çekerdi. Bir gün gözüme kestirdiğim analog makinasını ele geçirdim. Fakat uzun süre fotoğraf çekmedim. Teknik bir şey bilmeyen ben, araştırarak bir şeyler öğrenmiştim. Fakat asıl yolculuk bir gün Müjgan’la tanışmamla başladı. Uzun süre birlikte tematik şeyler çektik, kompozisyonlar oluşturduk, bazen de ışığı kovaladık. Daha iyisi ve güzeli için çabaladık.Processed with VSCOcam with a6 preset

Ben kompozisyonlarımda, yer aldığı her oluşa estetik değerler katan hanımefendilere yer veriyor ve detaylardaki güzellikleri yansıtmaya gayret gösteriyorum. Doğanın bilgisine erişiyor bazen de bizzat uzanıyorum. Bu zarif bir el yordamıyla olabiliyorken bazen de saçların arasından kayıp gidebiliyor.

Kimi zaman teknik ekipmanları sağlıyorsunuz fakat ilham gelmiyor. Bu esnada görsel arşivinize dönüyorsunuz. 5 senedir düzenli olarak takip ettiğim ve binlerce fotoğrafın olduğu bir arşiv hazırladım kendime. (Yeni başlayanlar, görsel arşivinizi geliştirmek istiyorsanız öncelikle size farklı Processed with VSCOcam with se3 presetyelpazede birçok fotoğraf sunan sosyal hesapları takip edebilirsiniz.) Fakat ürettiğiniz değerin özgün olabilmesi için kendinizden bir şeyler mutlaka katmalısınız. Benim önceliğim hep sıra dışı olmaktır. Her zaman ortaya koyduğum şeyler içsel olarak beni tatmin etmese de dönemsel olarak sıra dışı şeyler yapmaya çalıştım. Yolculuklar, hikâyeler, acılar ve çözümleyemediğiniz kimi ilkel duygular çoğu zaman ilham oldu. Değerlerimizin çizdiği sınırda bir şeyler ortaya koymaya çalıştım.

Ve analog makineler.. Analog makine kullanmak biraz zahmetli olsa da göreceksiniz ki o hissi tattığınız an dijital makinaları veya telefonları elinizden bırakacaksınız. Aldığım yorumlara bakarak şunu söyleyebilirim ki analog makine ile çektiğiniz kareler bir Processed with VSCOcam with a6 presetressamın tablosu gibi salt var olanı yansıtmıyor, fotoğrafa apayrı bir ruh kazandırıyordu.

Benim hikayemin buraya kadarki kısmı çok kısaca böyle. Bundan sonra burada elimden geldiğince fotoğrafa dair yazılar yazacağım, bu konuda bilgiler, farklı ayrıntılar vermeye çalışacağım. Umarım hepimiz için güzel bir birliktelik olur. Ben Roza, size dokunmaya devam edeceğim. Muhabbetle.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir