Malzemeleri Dönüştürün, Kullanın; Alüminyum Levhadan Yan Sehpa Yapımı

0 11

Evim Dergisi’nde harika ve yapımı da bir o kadar kolay fikri görünce sizinle de paylaşmak istedik. Hem çok az zamanınızı alacak hem de odanızda hemen dikkat çekecek bir yan sehpa yapmak için işte gerekenler!

Malzemeleraluminyum-levhadan-sehpa1

Alüminyum levha
primer sprey astar
sprey boya
jüt ip
sehpanın boyutuna uygun daire şeklinde ahşap (marangozda da kestirebilirsiniz)
cila

Yapılışıaluminyum-levhadan-sehpa2

Karaköy Perşembe Pazarı’nda (bulunduğunuz şehirde yapı malzemeleri satan yerlerde) bulabileceğiniz alüminyum levhadan çok şık bir yan sehpaya sahip olabilirsiniz. Öncelikle levhanızı primer sprey astar ile boyayın. Boyayı, bir ya da iki kat uygulayabilirsiniz. Astarın kurumasını bekleyin, kuruyunca dilediğiniz tonda, örneğin bakır, gümüş veya pirinç renkte aluminyum-levhadan-sehpa3sprey boya ile boyayın. Kuruyunca ikinci katı uygulayın. Boyanın üzerine ayrıca vernik atmanıza gerek yok.

Boyanız kuruduktan sonra levhanızı silindir hale getirin, başlangıç ve bitiş çizgilerini üst üste getirip doğal iple sıkıca bağlayın. Siz bunu yaparken eşiniz ya da bir arkadaşınız levhayı tutarak size yardımcı olursa işiniz kolaylaşacaktır. İpin fazlalalarını kesin. İp olan kısımlara aluminyum-levhadan-sehpa4yeniden boya atın ki ipiniz sehpanızla aynı tonda olsun.

Marangozda sehpanın boyutuyla uyumlu olacak şekilde yuvarlak bir plaka kestirin. Biz burada İkea mutfak bölümünde satılan Snudda döner tablayı tercih ettik. Dilerseniz tablanıza farklı bir tonda cila da atabilirsiniz. Bu ahşap plakayı alüminyum levhadan hazırladığınız sehpanızın alt kısmının üzerine yerleştirin. Tablayı marangozda kestirdiyseniz sabitlemek aluminyum-levhadan-sehpa5için ahşabınızı yere ters olarak koyun, sehpanızın alt kısmını üzerine yerleştirip kurşun kalemle çizin ve çizilen daireye marangozunuzdan incecik çizik atmasını isteyin. Oluşan dairenin içerisine silikon sıkarak sehpanın ayağını sabitleyin.

Yeni kahve sehpanız kullanıma hazır!

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir