Reçetesiz Vitaminler Dosyası / Badem

0 15

Faydalarını keşfettikten sonra, geçen zaman için pişmanlık duyduğum bu mucize yemiş. Nedendir bilinmez hep sevmediğimi iddia ederdim. Gerçekten de ilk yediğimde hiç hoşuma gitmemişti tadı. Lakin şimdilerde her gün bir avuç tüketiyorum. Bizde ailesel olarak kan yağlarında yükseklik ve daha doğrusu bu tabloya yatkınlık var. Babamın tüm doktorları hayrete düşüren bir trigliserid düzeyi var ki evlere şenlik; 1800mg/dl. Hal böyle olunca daha 30’umu göremeden yaptırdığım testlerde trigliserid düzeyimi daha 180mg/dl’nin altında göremedim ☺ Sadece yanımda sürekli tüketen ve “çok sağlıklı, çok sağlıklı” deyip ama ne faydası olduğunu söylemeyen arkadaşa inat, araştırıp vazgeçilmezim olan bu yemişin, tarafımdan küçük bir deneyle faydası kanıtlanmıştır.

Kandaki yağ düzeyini gösteren Trigliserid değerim, 249 mg/dl iken, bir ay boyunca günde 15 adet, çiğ (kavrulmamış) tuzsuz badem tüketerek, bir ayın sonundaki ölçümde 132 mg/dl. Resmen mucize. Beraberinde total kolesterol değerim ve iyi/kötü kolesterol değerim de düzene girmiş, sağlıklı turp gibi olmuşum!

Peki ne faydası varmış badem’in bakalım. Badem içerik olarak yüksek düzeyde E vitamini ve tekli doymamış yağ asidi ihtiva eder. İçerdiği bu yağ asidi, özellikle kötü kolesterolü düşürmek için birebir. İngiliz “British Journal Of Nutrition” isimli bilimsel dergide yayınlanan bir çalışmaya göre, yüksek kolesterolü olan hastalara badem yedirilmesi ve düzenli lifli yiyecekler verilmesi ile sadece 2 haftada kolesterol düzeyinde maximum oranda iyileşme izlendiği ortaya çıkmıştır. Bademin “kötü” kolesterolü düşürücü etkisi üzerine American Dietetic Association tarafından yapılan bir diğer araştırmada ise, düzenli olarak badem tüketmenin gıdalar yoluyla alınan E vitaminini arttırdığı, E vitamininin antioksidan etkisinin ise damarlarda yüksek kolesterole bağlı olarak gelişen ve damar tıkanıklığına yol açan plak oluşumunu geciktirdiğinin altı çizilmektedir.

Badem’in diğer bir önemli özelliği ise, beraberinde tüketilen besinlerin glisemik indeksini düşürüyor. Özellikle c vitamini içeren meyvelerle tüketildiğini, meyve şekerinin glisemik indeksini düşürüp, c vitamininin emiliminin artmasını sağlıyor.Bu anlamda değerlendirildiğinde, şeker hastaları için çok faydalı bir besin haline geliyor. Yine glisemik indekse olan etkisi ile, yapılan çalışmalarda, badem tüketen kişilerin daha az ve düzenli kilo aldığı ve kalp-damar hastalıklarına daha az yakalandıklarını ortaya koymuştur.

Mineral anlamında da çok zengin olan badem, günlük 30 gram (yaklaşık 15 adet) tüketildiğinde, potasyum ihtiyacının yaklaşık % 8’ini, fosfor ihtiyacının % 14’ünü , magnezyum ihtiyacının ise % 20’sini karşılar.

Ve benim şu an üzerinde en çok durduğum nokta; hamilelikte etkisi. Bir anne adayı olarak, manganez, potasyum ve magnezyumdan zengin olan badem, hamilelikte artan enerji üretiminizin sağlıklı ve düzenli olmasına yardımcı olur. Ayrıca, kalp sağlığınızın korumasına ve “tüketim miktarlarına dikkat ettiğinizde” hamilelik döneminizde aşırı kilo almanıza engel olabilir. Badem de aynı fındık gibi E vitamini ve Omega-3’ten zengindir. Triptofan adı verilen aminoasit içeriği sayesinde, hamilelik döneminde mutluluk hormonu salgılar. Eğer hamileliğinizde herhangi bir sorun yoksa günde 10–15 adet badem tüketebilirsiniz.
E daha ne olsun değil mi? Sağlıklı günler.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir