Bu Karlı Günlerde Sokaktaki Canlarımızı Unutmayalım!

0 16

Her yer kara teslim. Sokaktaki hayvanların bu kışı geçirip baharı görebilmesi için bize düşen bazı sorumluluklar var. Mama ve su ihtiyaçlarını gidermek yanında onlara soğukta geceleyebilecekleri yuvalar da yapmalıyız. Hatta bunu evimizde çocuklarımızla ve okullarda topluca kampanya halinde yapabilir, çocukların da bu güzel dostlarına yardımcı olmalarını, bu sorumluluğu daha küçük yaşlarda edinmelerini sağlayabiliriz. İşte maliyeti çok düşük ve pratik kedi-köpek yuvası yapımı!

Ayrıca Onlara Bu Soğuklarda Başka Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bu karlı soğuk kış günlerinde biz sıcacık evlerimizde otururken, dışarıdaki canlar açlık, soğuk ve susuzlukla savaş vermekte. Onlara yardım edelim.

– En önemli konu, su. Koyacağımız su kapları içerisindeki sular donarak buz tutabilir. Su içmek isteyen canların dilleri bu buz kütlesine yapışabilir. Bunu engellemek için, su doldurduğumuz su kabının içine zeytinyağı damlatmalıyız.

– Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlek ya da motorunuzda bir kedi olup olmadığını kontrol edin.

– Mahallenizde öncü olun, herkesin evinde pişen yemeklerinden artıklarını toplayarak birkaç kaba ayırarak parklara, kuytu köşelere koyun. Ağaçlara bayat ekmeklerinizi kuşlar için asın.

– Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz yavru ya da büyük bir köpek, kedi görürseniz, en yakın belediyeye haber verin (özel bir kliniğe de götürebilirsiniz) ve daha sonra da takipçisi olun.

– Apartmanınızın kazan dairesine (apartmanın da onayı alarak) soğuktan ve yağıştan ıslanmış özellikle kedileri alıp bakabilirsiniz.

– Kuşlar için de pencere önlerine yem ve su bırakın.

Eksilerde seyreden hava durumu geceleri nefes almayı bile engellerken, dışarıda özellikle yavrulu hayvanları polar gibi örtülerle bir nebze koruma altına almalıyız. Mümkün olduğunca kuytu veya kapalı bir ortamda tutmaya çalışmalıyız.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir