15 Fotoğrafla Hayvan Deneyleri Neden Kabul Edilemez

4 19

Köpekler, kediler, tavşanlar, kuşlar, atlar, balıklar, fareler… Dünyada her yıl yüz milyondan fazla hayvan; deneylerde diri diri kesiliyor, vücutlarına zehirli kimyasallar damlatılıyor, yakılıyor, parçalanıyor, kör ediliyor.

Türkiye hayvan deneylerinde bir dönüm noktasına girmiş durumda. Geçtiğimiz haftalarda sivil toplum örgütleriyle toplantılar yapan Çevre Komisyonu tepkiler sonucunda Hayvanları Koruma Kanunu için hazırladıkları yasa tasarısını çekeceklerini söylemişti. Ancak bugünlerde ölüm yasasını geçirecekleriyle ilgili toplantılar yapacaklarını öğreniyoruz. Bu yıldırma, gündem ve imaj değiştirme politikalarına kanmıyoruz. Eğer yasa geçerse sokak hayvanlarını toplatarak; bazılarını deney merkezlerine bazılarını da toplama merkezlerine gönderecekler. Lütfen bu duruma ses çıkaralım. Kamuoyunu ve milletvekillerini hayvan deneyleriyle tanıştıralım.

İşte 15 fotoğrafla, her yıl deneylerde katledilen hayvanların hazin sonu;

 

Türkiye’de Deney Yapılan Hayvanlar

turkiyede-deney-yapilan-hayvanlar

Türkiye’de en çok %30 fare, %22 sıçan, %18 kuş, %7 tavşan üzerinde deney yapılıyor. Türkiye’de deney yapma iznine sahip 82 tane; üniversite, tıp fakültesi, GATA gibi askeri okul ve özel laboratuvarlar var. Ve gittikçe çoğalmaktalar.

 

Yasa Geçerse Sokak Hayvanlarını Bekleyen Son

hayvan-deneyleri1

2004 Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) raporuna göre hayvan deneylerinden geçen 10 ilaçtan 9’u insanlar için tehlikeli veya faydasızdır.

hayvan-deneyleri2

Bu köpek sessiz çığlıklar içinde öldü. Çünkü çığlık atmaması için ses telleri kesilmişti. Ve bunu ona sokaktaki herhangi biri yapmadı. O bilim adına eğitimli insanlar tarafından katledildi.

hayvan-deneyleri3

 

Tavşanlar Üzerinde En Çok Kozmetik Testleri Yapılıyor

hayvan-deneyleri4

Deneylerde aşırı dozda kimyasallara maruz bırakılan hayvanlara daha sonra, öldürme ve hasar sınırlarını anlamak için çeşitli dozlarda ilaç veriliyor.

Fotoğrafta gördüğünüz anne ve çocuğunun yeri ormanlardır, işkence haneler değil.

hayvan-deneyleri5

 

İnsanlığın Öldüğü Nokta: Hayvan Deneyleri

hayvan-deneyleri6

hayvan-deneyleri7

Laboratuvarlarda hayvanlar sözde insanlık adına işkence görürken, her yıl binlerce insan deney yapılmış “güvenli” “reçeteli” ilaçların yan etkileri yüzünden ölüyor.

Avrupa’da ve ABD’de hayvan hakları savunucuları yıllardır deney hayvanlarını özgürlüklerine kavuşturmak için mücadele veriyor. Türkiye’de deneylerde işkence gören ve gelecekte daha da sistematikleşerek işkence yöntemlerini durdurmak bizim elimizde. Hayvanların sorumluluklarını üstlenelim ve aynı kaderi paylaşmalarına izin vermeyelim.

 

Deneylerden önce

deneyden-once

Deneylerden sonra… Çünkü siz buna değersiniz!

deneyden-sonra

 

Bunu Önlemek Senin Elinde

hayvan-deneyleri

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıllarda yayınladığı istatistiklere göre en fazla hayvan deneyi bizi kanser eden deterjanlar ve kozmetik ürünlerde yapılıyor! Yani bizler bu kimyasal ürünleri kullandığımız için kanser olurken, ardından niçin kanser olduğumuzu öğrenmek ve sözde bizi iyileştirmek için yine hayvan deneyleri yapılıyor. Bu ikiyüzlü durumdan hem hayvanlar hem de insanlar etkilense de, en çok etkilenen yine hayvanlar oluyor.

 

Hayvan Deneyleri Nasıl Son Bulur?

hayvan-deney

Hayvan deneylerinin son bulması için çeşitli kampanyalar mevcut. Ancak en etkili yol; deney yapan katil şirketleri, devletleri, sektörleri deşifre ederek deneye son verilmesini sağlamaktır.

hayvan-deneyleri11

hayvan-deneyleri12

 

İlk Defa Çimen Gören Köpeklerin Sevinci

İlaç sektöründe kobay olarak kullanılan köpekleri kurtaran Sivil Toplum Kuruluşu BFP (Beagle Freedom Project), 9 köpeğin hayatını nasıl değiştirdiklerini bu videoyla kanıtlıyor. Doğduklarından beri labaratvuar ortamında hiç güneş, toprak ve doğa görmeden büyüyen köpekler için topladıkları 72 bin imzayla BFP köpekleri sahiplendi. Videoda köpekleri doğaya bırakan hak savunucuları, onların ne kadar mutlu olduklarını söyleyerek, mücadelelerine devam edeceklerini açıklıyor.

Video için; http://www.youtube.com/watch?v=DuvVrn1mV0o

 

Ne Yapabilirsin?

* Hayvanları ne deney ne ormana göndermem diyorsan lütfen milletvekillerine mail atın.

Milletvekillerinin iletişim bilgileri: http://goo.gl/sIuyzM 

* Kampanyayı imzalayınhttp://goo.gl/Ckp17z

* Ve sosyal medyadan atacağınız her tweet için tagleri kullanmayı unutmayalım: 
#ÇevreKomisyonu , #OlumYasasinaHayir

Not: Hayvan deneyleriyle ilgili detaylı bilgi için lütfen inceleyin: http://goo.gl/2Yyb0d

* Yasa tasarısındaki maddeleri öğrenmek için tıklayın: derinekoloji.blogspot.com.tr/2014/06/6-madde-ile-yeni-hayvan-haklar-yasas.html

Kaynak: www.hayvanozgurlugucevirileri.com

4 Yorum
 • sevginur
  Ocak 21, 2015

  hay van lar deney için deyil onlar bizi mutlu etmek için yaratıldı ama siz onları bilmiyorsunuz onlar cenete yada ceheneme gitmicek onlar toprak olcaklar ya onlar hayvan lar dünya gelecek biz insanlar için yaratılmış ama biz daha fazlasını istediniz hayvanların keşke gücü ve dili olsaydı innşallah cehenemin tammm dibine girinnnnn VE İNŞALLAH O HAYVANLARA EZİYETİ İNNŞALLAH AYNISINI GÖRÜRLER

  • zehra
   Şubat 9, 2015

   Çok haklısın. Onlar Allahın dilsiz yaratıklar. Ahirette hesabını ödeyecekler.

 • hacer gayrak
  Kasım 3, 2015

  Bu masumlara bu iskenceleri yapmak bir insanlik sucudur onlar bizlere ALLAHİN emanetleridir ve ALLAH buyururki onlar benim sessiz kullarim mehser gunu hepsi dile gelecek yeryuzunde her ne kadar masuma eziyet eden varsa dilerim mevladan kendi sonlari kendi olumleride bu masumlara yaptiklari gibi ve daha beteri olsun ALLAHİN sonzuz azabi onlarin uzerine olsun cok agir tepki diyebilirsiniz ama bu masumlarin sucu n onlar sevilmeye layik canlarim bebeklerim.

 • koray
  Ocak 13, 2016

  Kusura bakmada hiç bi hayvan seni yada kimseyi mutlu etmek için doğmadı adı maymunda olsa şebeklik degil olay, sen edebiliyosan onları mutlu et ama doğanın bi dengesi ve her hayvanın bu dengede bi rolü denge var, en azından insan onunda ırkını sona erdirmeden, saf kan ırkları bozmadan önce öyleydi..

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir