Van Gogh; Deha İle Deliliğin Ayırdığı İnce Çizgide Yaşayan Adam!

0 17

Vincent Van Gogh, meslek hayatında başarısızlıklar, sorunlu ilişkiler yaşadı; zorlu bir hayat geçirdi. Tüm ressamlık hayatı boyunca yalnızca bir resim sattı ve sonra intihar etti. Sanatı ancak öldükten sonra anlaşılmış olan ressam, içindeki duyguları, çarpıcı renkler ve keskin fırça darbeleriyle kendi portrelerine ve natürmortlara dönüştürdü. Özellikle hayatının son yıllarında yaptığı resimlerle sanat tarihine damgasını vurmuştur. Muazzam bir ressam, sanatta bir devrimcidir.

Van Gogh, 30 Mart 1853’te, Hollanda’nın güneyindeki, Groot-Zundert köyünde dünyaya geldi. On iki yaşında okula gönderildi, her şeyi yavaş kavrayıp anlaması yüzünden eğitimi bıraktı. Babası onu on beş yaşında resim satması için amcalarının işlettiği Brüksel’deki Goupil galerisine memur olarak yerleştirdi. 1873′te, Goupil Galerisi’nin Londra şubesine atandı. Burada Ursula Loyer adlı bir kız ile evlenmek istedi. Kız Vincent’i reddetti ve böylelikle ilk bunalımını geçirdi. Londra’dan Goupil Galerisi’nin Paris şubesine geçti. Fakat burada da işsel sorunlar yaşadı ve orada barınamadı. İşinden ayrılıp evine geri döndü. Döndükten sonra resim yapmaya başladı. Bir çok işte çalışan Vincent kitap sattı, rahip yardımcılığı, lisan öğretmenliği, madenlerde papazlık yaptı. Vincent madenlerdeki işçilere yardım için çalışıp çırpınıyordu fakat kendisi hasta, fakir, sadakayla ve sefalet içinde yaşıyordu. Van Gogh’u bu durumdan kardeşi Theo kurtardı, Brüksel’e götürdü. Fakat Gogh’un ruhsal dengesi tamamen bozulmuştu.

Brüksel’de ressam Van Rappart ile tanıştı; ondan anatomi ve perspektif öğrendi. Akrabası olan ressam Mauve’dan resim dersleri aldı. İlk yağlı boya resimlerini 1881-1883′te yaptı.

Ailesinin yanına dönünce Kate adındaki dul kuzenine aşık oldu. Kate, evlenme teklifini reddetti. Sonrasında komşuları Margot Begemann adında bir kadınla ilişki yaşamaya başladı. Ailesi evlenmelerine razı olmadı ve Margot intihar etmeye kalktı. Bu durum Vincent’in hayatını altüst etti.

Kardeşi Theo’nun etkisiyle 1886′da Paris’e gitti. Paris’te yaşayan Theo, ona evinde baktı. Vincent Van Gogh, Ressam Cormon’un atölyesine yazıldı. Burada Degas, Pissarro, Seurat ve Gauguin gibi ressamlarla tanıştı. 1888′de, ünlü ressam Lautrec ile güney Fransa’da olan Arles Kasabası’na gitti. Gauguin, ona misafir geldi.

Van Gogh resmi çok seviyordu, boyayı tüpten doğruca tuval üzerine sıkıyor, bazen hızını alamıyor, boya yiyor; yemeklere renk versin diye boya katıyordu.Ne yazık ki kullandığı ve yediği boyalarda ki pigmentlerden pek çoğu konsantre bakır/arsenik bazlı olduğundan boya olarak satıldığı gibi haşere öldürücü olarak da satılırdı.

Bir gece Vincent, suratsızlığı ve küstah tavırlarından bunaldığı Gauguin‘in gırtlağını ustura ile kesmeye kalkıştı ancak başarılı olamadı. Vincent hırsını alamayınca kendi kulak memesini kesti ve şehrin genelevinde tanıştığı en gözde fahişesine hediye etmek için götürdü. Ertesi sabah polis Van Gogh’un odasına giden kan izlerini gördü ve ressamı baygın yatarken buldu. Vincent hastaneye kaldırıldı. Kan kaybından ölümün eşiğine geldi. Bu sırada Gauguin Paris’e kaçtı. Van Gogh bir daha iyi olamadı. İki ay sonra hastaneden taburcu edildi. Akli dengesinin yerinde olmaması yüzünden akıl hastalıkları hastanesine yatırıldı. Bir delirip bir düzeliyordu. Akıl hastanesi bahçesinde yıldızlı gökyüzü resimleri yapıyordu. Yavaş yavaş durumu düzeldi. Bir yıl sonra hastaneden ayrıldı. Kardeşi, Van Gogh’u Paris’te küçük bir kasabaya yerleştirdi. Ressam burada saplantılı olarak buğday tarlası resimleri yaptı.

1890 Temmuzunda Van Gogh kalbine kurşun sıkarak intihar etmeye çalışmış fakat kurşun kalbinin yanından geçmesiyle yaralanmış, olaydan 2 gün sonra odaya gelen hancı kanlar içinde yatan Van Gogh’un cansız bedenini bulmuştur. Böylece dünya, fark etmeye henüz başladığı bir ressamın ölümünü öğrenmiştir.

Van Gogh ölümünden yaklaşık 10 yıl sonra Fovizm akımı sanatçılarına önayak oldu, kendinden önceki dönemlerin tabularını yıktı emprestyonistleri etkiledi. Resimde konunun öneminin olmadığını, her konunun sanat yapmaya neden olabileceğini ispat eden sanatçının eserleri ölümünden sonra Paris’te bulunan Bağımsız Sanatçılar sergisinde teşhir edildi ve Van Gogh bir anda ün kazandı.

12-ay-cicegi

Vincent_Willem_van_Gogh_140

Vincent_Van_Gogh_0019

van-gogh-tekne

Van-Gogh-resimleri

van-gogh-resim

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir