Kendinizi “Hayvanlar Üşümez, Tüyleri Korur Onları” Yalanına İnandırmayın!

0 22

Ülkenin dört bir yanından donarak ölen hayvanların fotoğrafları ulaşıyor elimize. Bunun sorumluları arasında biz hayvan severler de varız. Lütfen bu gece dışarı çıkalım ve onlara yemek verelim. Lütfen daha geç olmadan…

Onlara Bu Soğuklarda Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bu karlı soğuk kış günlerinde biz sıcacık evlerimizde otururken, dışarıdaki canlar açlık, soğuk ve susuzlukla savaş vermekte. Onlara yardım edelim.

– En önemli konu, su. Koyacağımız su kapları içerisindeki sular donarak buz tutabilir. Su içmek isteyen canların dilleri bu buz kütlesine yapışabilir. Bunu engellemek için, su doldurduğumuz su kabının içine zeytinyağı damlatmalıyız.

– Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlek ya da motorunuzda bir kedi olup olmadığını kontrol edin.

– Mahallenizde öncü olun, herkesin evinde pişen yemeklerinden artıklarını toplayarak birkaç kaba ayırarak parklara, kuytu köşelere koyun. Ağaçlara bayat ekmeklerinizi kuşlar için asın.

– Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz yavru ya da büyük bir köpek, kedi görürseniz, en yakın belediyeye haber verin (özel bir kliniğe de götürebilirsiniz) ve daha sonra da takipçisi olun.

– Yeriniz müsaitse içine girebilecekleri ve soğuktan onları koruyacak kartondan sığınaklar yapın.

– Apartmanınızın kazan dairesine (apartmanın da onayı alarak) soğuktan ve yağıştan ıslanmış özellikle kedileri alıp bakabilirsiniz.

Eksilerde seyreden hava durumu geceleri nefes almayı bile engellerken, dışarıda özellikle yavrulu hayvanları polar gibi örtülerle bir nebze koruma altına almalıyız. Mümkün olduğunca kuytu veya kapalı bir ortamda tutmaya çalışmalıyız.

Onların kendilerini bu soğuk havalarda başlarını sokacak bir evleri yok. Klimaları, sobaları… Karınları tok, ihtiyaçları tam ve korunaklı olmalılar ki baharı beraber karşılayalım.

Haydi hep beraber havanın ısısını değiştiremeyiz ama onların yaşamasını sağlayabilecek küçük ayrıntılardan oluşan bu gücü gerçekleştirebiliriz.

Çevrenizdekileri de bilgilendirmenizi rica ederiz.

Kaynak: Hayvansever Gazetesi

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir