Nihayet!

0 11

Fatma Barbarosoğlu’nun genel yayın yönetmenliğini, Nazife Şişman’ın yayın koordinatörlüğünü üstlendiği Nihayet Dergisi çıktı.

“Bu günü idrak etmek, yarın üzerine basılacak yol izi oluşturmak üzere NİHAYET dedik, çıktık yola.” mottosuyla çıkış yapan dergi yazılarını “Ev, Sokak, Yemek, Alışveriş, Teferruat” kategorilerinde topluyor.

İlk sayısında “Tek Çocuklu Haneler”i dosya konusu yapan Nihayet’in diğer başlıkları ise şöyle:

nihayet-dergi-icerik

nihayet-dergisi-icerik

Şair Fatma Çolak; “Annemden Bana Kalan” köşesinde, annesi Müşerref Çolak’ı yazdı: Dayman Şükür
Nihayet dergide erkekler kamusal kimlikleriyle değil, eviçi rolleriyle, ev işini nasıl paylaştıkları sorusuna verdikleri cevaplarla yer alıyor. Bu sayıda SELAMLIK köşemizde İsmail Kılıçarslan’ı ağırladık.

Gınaa Gecesi!..
Mine Sota kıvrak kalemine kına gecesini doladı. Eğlencenin antropolojisine dair yazdı.Gelin oynamak için ayağa kalkar kalmaz, kenarda hanım hanımcık duran kızlar gelinin sandalyesine tay gibi atlamaya başlar. Çünkü gelin kalktıktan sonra yerine ilk kim oturursa, ondan sonra onun evleneceğine inanılır. Kızlar, birbirlerini itiştirmelerinden, evlilik olayına ne kadar da hazır ve de nazır olduklarını sergiledikten sonra sandalye ortadan kalkar ve “Canını seven kaçsın!” bölümü başlar.

Mustafa Özel; Romancının İntihar İlacını Yazdı.
Mai ve Siyah’taki ilk roman kahramanlarımızın sembolik intiharla (gönüllü sürgün) yetinip, gerçek intihardan alıkonması, en “Batılaşmış” yazarlarımızın bile henüz Avrupa topraklarına tam ayak basmadığını gösteriyor.

Nesnelerin Mahrem Tarihi
Fatma Barbarosoğlu, Şikago’dan sipariş verilen, Hac bavuluna yerleştirilen süpürgenin mahrem tarihini yazdı. Annelerimizin şehirde fırlattığı terliğin köydeki karşılığına, süpürgenin gâvur yanına dair mahrem bir hikâye.

Hayatımızın Hikâyesi
Her ay sizlerle, bir öykünün izleğinde edebiyatın hayata, hayatın edebiyata düşen yansımasına dair sohbet edeceğiz. İlk metnimizi modern Türk öyküsünün kurucusu Ömer Seyfettin’den seçtik: “Kurumuş Ağaçlar” Editörlerimiz bir gün e-posta adreslerinde bahsi geçen öyküyü ve şu notu gördü: “Pazartesi günü ilişikte dikkatinize sunulmuş olan öyküyü tartışmak üzere hepinizi toplantı odasına bekliyorum.” Editörlerimiz şaşırdı mı? Şaşırdı elbette. İsterseniz bu ana sizler de dâhil olabilirsiniz. O halde önce öyküyü okuyun, sonra editörlerimizle yaptığımız tartışmaya kulak verin ve kendinizi bu tartışmanın içinde hayal edin.

Kâğıtların Kimyacısı
Ayşe Kaya, çoğumuzun Instagram’dan tanıdığı ve İstanbul ile ilgili paylaşımlarını zevkle takip ettiği bir isim. Anadoluhisarı’nda üç yüz kişilik bir ailenin içine doğdu. Kimya okudu, kâğıtların restoratörü oldu. Ayşe Kaya önümüzdeki sayıdan itibaren hikâyelerini dergimizde, “Şehrin Sokakları” başlığı altında anlatacak. Kimi zaman sokak isimlerinin kaynağını, bazen sokağın sakinlerinin hayatlarını, bazen de bir kapı kulpunun hikâyesini bizlerle paylaşacak. Kendisine “hikâye kovalayıcısı” diyen Ayşe’nin hikâyesini merak ettik. Karşımıza bir adanma hikâyesi çıktı.

Evi Yuva Yapan Nedir?
Çiçek Derman’a sorduk ev kokusunu, ne zaman “şimdi evde olmak vardı” dediğini, kimleri evinde ağırlamak istediğini, velhasıl evi yuva yapan pek çok şeyi…

Şeytan AVM’nin Neresinde?
Karacaoğlan, eşya karşısında asıl belirleyici olanın insan olduğu bir ortamda, sazına bühtan edenlere “şeytan bunun neresinde?” diye sorabilmişti. Nazife Şişman da; “şeytan AVM’nin neresinde?” diye soruyor.

Bu güzel haberi Barbarosoğlu’nun editör yazısından bir pasaj ile nihayete erdirelim :)

“Nazife Şişman ve bendenizin hayat tecrübesi, genç ekibimizin enerjisi ve siz değerli okuyucularımızın desteği ile 2000’li yılların Türkiyesi’nde duyguların tarihini yazmaya talibiz.

Evet nihayet, Nihayet dergide gündelik hayatı konuşacağız.

Gündelik hayatın seyri üzerine konuşacağız.

Gündelik hayatın dilini paylaşacağız

Ve hayatın hızı içinde, nasıl şefkatli ve merhametli, etrafına itina ile nazar eden bireyler olabiliriz sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

Meselenin siyasi değil ahlaki kısmına talibiz velhasıl…”

Nihayet Dergisi’nin detaylarına nihayet.com adresinden ulaşabilir ve abone olabilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir