Gebe Kalmadan Önce

0 13

İyi bir gebelik geçirmek için, kendim dahil planlayan tüm kadınlar için verimli bir yazı olacağını düşünüyorum.

Öncelikle gebelik mutlaka planlı olmalıdır. İlk yapmanız gereken de, bir doktor kontrolü. Bu kontrol gebelikte karşılaşılması muhtemel sağlık sorunlarını en aza indirmek için gereklidir. Yapılan kontrol tetkikleri ve anamnez dediğimiz kişinin sağlık öyküsünü alarak, risk faktörleri belirlenir ve gerekirse saptanan rahatsızlıklara yönelik tedavi başlanır. Çünkü gebelik süresinde çok zorunlu haller dışında ilaç kullanımı söz konusu olmamakla beraber, iyileştirilebilir hastalıkların, gebelik öncesinde sıhhate bağlanması gerekmektedir. Kronik rahatsızlıklar veya sürekli kullanılan ilaçlar için, gebelikte ayrı bir planlama olabileceği için, doktor kontrolü çok önemlidir.

Gebelikte mecbur kalmadıkça ağrı kesici alınmamalı ve gerekirse de parasetamol denilen gruptaki ağrı kesiciler, yine hekim tavsiyesi kullanılmalıdır. Yine gebeliğin ilk aylarında akne (sivilce) ilaçları güvenilir olmadığından, (düşüğe sebep verdiğinden) kullanılması sakıncalıdır.

İşte bu tip bilgileri öğrenmek, destek almak, aklınızdaki sorulara cevap bulmak için, halk arasında konuşulanlara itibar etmek yerine, mutlaka bir hekime danışmalısınız.
Diğer bir konu ise, beslenme ve yaşam alışkanlıklarınız…

Gebelik planlıyorsanız, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan vazgeçmeli, sigara içilen ortamlarda bile bulunmamanız gerekir. Yapılan araştırmalara göre, sigara içen bireylerin, sigara içerken üzerinde bulunan kıyafetlerle, bebeğe temas etmeleri (sarılmaları, kucaklamaları) bile, bebeği astım alerji, astım bronşit ve diğer akciğer rahatsızlıklarına yakalanmaları için yeterli bir sebep imiş. Dolayısıyla bu tip alışkanlıkları gebe kalınmadan önce anne ve babanın bırakması çok önemlidir.
Beslenme konusunda, gebelikte kadının normal dönemlere göre vitamin ve mineral ihtiyacı 2 kat daha fazla olur. Bu durumda kişinin gebelik öncesi yaptıracağı tetkiklerle, eksik olan değerler, yerine konulabilsin diye düzenli ve sağlıklı bir beslenme planlanmalı yada beslenme ile tolore edilemeyecek değerler ise hekim tavsiyesi ile destek ilaçlarla toparlanmalıdır. Bu değerler içerisinde en önemlisi FOLİK ASİT’dir. Folik Asit neden bu kadar önemli ondan bahsedelim. Gebelikte ilk 3 ay bebeğin gelişimi açısından en önemli dönemdir. Bu dönemdeki önlenebilir durum olan NÖRAL TÜP DEFEKTİ, folik asit seviyesinin yeterli olmasına bağlıdır. Gebelikten önce başlanan ve gebelikte de devam eden takviye ile NTD önlenebilir. Ancak bu takviye tabiki eksiklik durumu için geçerlidir. Aslında kişinin günlük folik asit ihtiyacı 0.4 miligramdır ve bu düzenli beslenme ile karşılık bulabilen bir miktardır. Ancak gebelikte vücudun folik asit ihtiyacı arttığı için desteklemek gerekebilir.

Vitamin preparatlarının varlığı, her eksiklik durumunda “bize iyi gelecek” düşüncesiyle kullanılmamalıdır. Hiçbir eksiklik olmadan sağlıklı olmanın tek yolu, dengeli beslenmedir. Folik asit ihtiyacınızı, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller ve en önemlisi ciğer’den alabilirsiniz.
Yapması çok basit birkaç dikkat gerektiren konuya eğilince, sağlıklı gebelik kaçınılmaz olur.

Sağlıklı anneler, sağlıklı nesiller. Sevgiler.

Not: NÖRAL TÜP DEFEKTİ – İnsandaki nöral tüp adı verilen yapı beyin dokusundan başlayıp, boylu boyunca omuriliği de içine alacak şekilde aşağı doğru uzanan bir yapıdır. Bu yapı, döllenmeden sonraki 2. ile 3. hafta arasında gelişimini tamamlar. Gelişimin herhangi bir nedenle sorunlu olması, tüpün herhangi bir bölgesinin açık kalmasına neden olur ve bu duruma nöral tüp defekti(kusuru) adı verilir.

Nöral tüp defekti (NTD), en sık rastlanan doğumsal anomalilerdendir. Türkiye’de yapılan bir araştırmada görülme sıklığı binde 3 olarak bulunmuştur. Bu oranın Avrupa genelinde binde 1, ABD’de ise binde 2 olduğu belirtilmektedir.

Kapak Fotoğrafı: Mihriban Akbay

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir