İç Mekanda Aydınlatma Kullanımı

0 13

Aydınlatma, sadece bir ortamdaki nesneleri görmemizi sağlamak değil aynı zamanda ruh ve beden sağlığımızı da etkileyen bir ayrıntı.

Bu yüzden yaşadığımız yerin ve çalışma ortamımızın iyi aydınlatılması gerekiyor. Peki iyi bir aydınlatma nasıl olmalı?

Bir ortamda rahat olarak hareket etmenizi sağlayacak ışığın, doğru bir yerde doğru bir şekilde kullanılmadığı zaman, bu yanlış uzun süre zarfında önemli zararlara neden olabiliyor.

ic-mekan-aydinlatma

Evin tasarımı yaparken bu tür önemli noktaları atlamamalı ve doğru mekan – doğru ışık kuralına uyulmalıdır.

Ev içindeki sadece nesneleri görebilecek kadar yapılan bir aydınlatma hiç bir şekilde doğru bulunmuyor. Bu nedenle evin iç mimarisini oluştururken farklı mekanlarda farklı aydınlatma sistemlerinin kullanılması gerekiyor.

 

ANTRE

antre

Evin girişinde yer alan mekanlarda, duvara doğru konulmuş aydınlatma sistemleri, ortamda daha etkili ve sıcak bir hava verebilir.

 

KORİDOR

koridor

Koridor boyunca koyacağınız ışık kaynakları uygun olacaktır. Koridor ile odaların arasında ışık farkının olmamasına dikkat edilmelidir.

 

YEMEK ODASI

yemek-odasi

Bütün ailenin bir arada bulanacağı yemek odalarında bölgesel aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Bir ya da iki aydınlatmayı masa üzerine sarkıtarak hoş bir hava yaratabilirsiniz. Bu aydınlatma şeklinin amacı masa üzerinde tüm nesnelerin gözükmesini sağlamaktır.

 

MUTFAK

mutfak

Mutfakta tezgah üstünün aydınlatılması gerekiyor. Özellikle dolap içleri ve çevresinin iyi bir biçimde gözükmesi için geniş yüzeyli aydınlatmalar kullanılabilir.

 

YATAK ODASI

yatak-odasi

Yatak odalarında aydınlatma, duvardan, komodinler üzerine ışık aydınlatmaları konarak sağlanabilir. Yatak odalarında kullanan aydınlatmaların mutlaka ışığının ayarlanabilir olması gerekmektedir. Böylece ışık direk göze gelmeyeceği için ışık gözlerinizi yormaz.

Yatak odalarında tuvalet masaları için aydınlatma bölgesel olarak yapılabilir. Özellikle ayna önünde aydınlatma şarttır. Işık aynanın iki yanını aydınlatacak şekilde konulmalıdır. Bayanlar için makyaj yaparken daha önemli olan tuvalet önü aydınlatmalarının ışık rengi de çok önemli.

 

ÇOCUK ODALARI

cocuk-odalari

 

Evde yaşayan çocuk bireyler, eğer küçükse aydınlatma büyük önem taşımaktadır. Çünkü küçük çocukların nesneleri net olarak algılayabilmesi gerekmektedir. Evdeki nesnelerin renklerinin doğru algılanabilmesi için, nesnelerin rengini gün ışığında olduğu gibi gösterebilen ışıkları tercih edilmelidir.

 

OFİSLERDE AYDINLATMA NASIL OLMALI?

ofis

Ofislerde aydınlatma ise, çalışanların işlerini kusursuz yapabilmesi ve göz sağlıklarını engellememesi açısından önemlidir.

Doğru ve sağlıklı bir biçimde yapılmış aydınlatma, personel verimini, çalışma motivasyonunu ve göz sağlığını etkileyebileceği kadar, ofislerin estetik görünümünü de etkiler.

Çalışma ortamında aydınlatma, ofisteki bulunan çalışma yüzeylerinin üçte biri kadar az parlaklıkta olmalıdır. Ofis aydınlatmasında, ev aydınlatmasındaki gibi değil, işlevsel aydınlatmaların seçilmesinin esas alınmasına dikkat edilmesi gerekir.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir