Reçetesiz Vitaminler Dosyası / Bal

0 14

Kocaman bir şifa kaynağı olan Bal! Binbir çeşit çiçekten, binlerce hatta milyonlarca arının emeği sonucu sofralarımıza gelen ilaç. İlaç diyorum çünkü bir çok hekim arkadaşımın deyimi ile “her doğal olan ilaçtır denilemez, ama bal gerçek bir ilaç.” Peki neden? Ne var içerisinde onu bu denli kıymetli yapan?

Öncelikle bal nasıl olur ondan bahsedelim. Bal; arılar tarafından , çiçeklerden ve meyve tomurcuklarından alınarak yutulan nektarın, arıların midesinde bulunan bir enzim ile kimyasal değişime uğrayıp, yine arılar tarafından kovan içerisindeki peteklere yerleştirilmesi ile olur. Balın rengi, kokusu ve tadı, arıların nektar aldıkları çiçeklerden kaynaklanmaktadır. Balın kokusunu, çiçeklerde bulunan “valatin yağı” adı verilen bir yağ vermektedir ve bu yağ aynı zamanda çiçeklere de kokuyu veren yağdır. Bu bal o kadar zahmetli bir besin maddesidir ki, yarım kilo bal nektarı toplamak için, 900.000 arının bütün gün çalışması gerekmektedir. Ayrıca balın miktarını ise nektar değil, içerisindeki şeker konsantresi belirlemektedir.

Peki içinde ne var bu balın? Biliyoruz ki bal çok tatlı :) Bu yüzden içerisinde şeker olduğu aşikar. %34 Glikoz, %2 Sakkaroz, %40 Fruktoz denilen meyve şekeri var. %17’si su, geri kalan %7’si ise vitamin ve mineral dolu. Ayrıca bir balın kalitesini ise bu % 7’lik kısım belirliyor. Başlıcaları; demir, sodyum, fosfor, azot, protin ve manganez. Daha önceleri bal da en çok C vitamini olduğunu sanıyordum, ta ki bu araştırmayı yapana kadar. Halbuki içerik olarak en çok B grubu vitaminlerini ihtiva ediyormuş.

Balı bildiğimiz şekerden ayıran en önemli özelliği ise, şeker sindirim sistemimizde değişime uğradıktan sonra kana karışır. Fakat bal, sindirime gerek duymadan direk kana karışır. Dolayısıyla bal, insan vücudunun en hızlı faydalanabileceği besindir. Ilık su ile karıştırılan balın, birkaç dakika içerisinde vücuda enerji verdiği, bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.balin-yararlari

En az 3000 yıldan beri bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan balın, antiseptik, antimikrobiyal ve hidrojen peroksit etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bu sayede iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Yara ve deri ülserlerini iyileştirmek için kullanılmıştır. Hatta içeriğindeki hidrojen peroksitin, tıbbi hidrojen peroksitten daha etkili olduğu saptanmıştır.

Yine bal içerisinde bir çok doğal antioksidan bulunmaktadır. Bu nedenle de uzun süreli tüketimde kanser riskini azalttığı belirlenmiş. Ayrıca bağırsaklardaki probiyotik bakteri florasını çoğalttığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

Velhasıl bu mübarek ilacı tüketmekte zarar değil fayda var. Özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlara yakalanmamak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için mutlaka tüketin.

Şeker hastalarının tüketmemesi gerekiyor çünkü kan şekerini çok hızlı yükseltiyor. Yine 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması kesinlikle yasak. Aman dikkat edelim anneler. Aman da öksürüyor ballı şerbet vereyim diyen anneler duyuyorum bolca, SAKIN!

Balı cilt maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Çünkü antibakteriyel özelliği ile cildin temizlenmesini arınmasını sağlar. Varsa sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandırır. Parlak aydınlık bir cildiniz olur.

Çok önemli bir kısım şu ki, doğal, hilesiz hurdasız bal bulmak da zor.. Markette elinizi attığınız her ürün düzgün olmayabilir. İmkanınız varsa köylerinizden, dağlardan yaylalardan gelenleri tüketin. Tabi üreticisine güveniyorsanız. İmkanınız yoksa piyasada adı çok bilinen bir marka var, isim vermeyeceğim. Bu markanın ürünlerini internet sitesinden de görebileceğiniz gibi, tüm istatistiki verilerine kadar görebilir, güvenle tüketebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de laboratuvarı olan tek bal markasıdır. Her şey itina ile yürütülmektedir. Marka önermeyi sevmem ama bal konusu çok hassas. Çünkü doğal olarak çiçeklerden değil, maalesef kovanların yanına yerleştirilmiş glikoz şurubu ile yapılan ballar maalesef zararlı oluyor. İçerisinde ne vitamin mineral oluyor (çünkü bunu sağlayan çiçekler ve meyve tohumları) ne de kaliteli şeker düzeyi. Bu yüzden sağlığınız için, arka planını takip edebildiğiniz ürünleri tercih edin.

Tavsiyesi benden, kullanması sizden. Sağlıcakla kalın :)

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir