Evsizlere Engelsiz Çorba Seferberliği!

2 15

Biz gece derin uykularda iken, yüzlerce belki binlerce evsiz sokaklarda, banklarda, altgeçitlerde yaşam mücadelesi veriyor. Engelsiz Çorba projesi bu yaşam mücadelesi veren insanların bir nebze de olsa yaralarını sarmak için harekete geçti.

Kasım ayında pedallamaya başlayan Engelsiz Çorba gece mesaiye başlayıp, sabahın ilk ışıklarına kadar ulaşabildikleri her evsize, garibe çorba dağıtıyor. Kendilerini “Engelli engelsiz hep birlikte, çorba dağıtımına çıkan ÇorbaAdam ve ÇorbaKadın’larız” diye tanımlayan bu güzel insanlar “Toplumu ilgilendiren konulara engellilerin de “çorba olmasını” istiyoruz” diyorlar.

Engelsiz Pedal Derneği’nin bir projesi olan Engelsiz Çorba, şimdiden yüzlerce evsizi bir tas çorba mutlu etmeyi, yüzlerini güldürmeyi başarmış.

Dernek, herkesi bu çorbada tuzu bulunmaya çağırıyor. Proje 9 dişliden oluşuyor ve siz istediğin dişlide yer alabilirsiniz :)

Dişli 1: Geceleri bisikletle çorba dağıtan “ÇorbaAdam” veya “ÇorbaKadın” olabilirsiniz.

Dişli 2: Bisiklet süremeyen, çorba yapmak isteyenler. Çorbayı hazırlayın, adresinizi verin, biz gelip alalım.

Dişli 3: Engelliyim, bisiklet sürmek ve çorba dağıtmak istiyorum diyorsan bu dişlide olabilirsin.

Dişli 4: Endüstri ürünleri tasarımı, tasarım, teknik resim, gemi makine inşa gibi bölümlerde okuyan öğrenciler veya mezunların katılımı ile, Tasarim Atolyesi Kadikoy’de “ÇorbaAdam”ların kullanacağı bisikletlerin tasarlanacağı çalıştay.

İlgisini çekmeyi umduğumuz kuruluşlar: ETMK İstanbul Şubesi, TAK, TETÖP, Mimarlar Odası.

Dişli 5: Çorbanın, ekmeğin, kaşığın, tuz ve biberin hepsi bir arada olduğu, çorba içildikten sonra katlanıp (az yer kaplayıp) çöpe atılabilecek, geri dönüştürülebilir malzemelerden üretilmiş tabldot tabağı/paketi tasarlanması.

Dişli 6: Çorbaların dağıtılacağı tabldot tabağı üzerinde veya yanında dağıtılacak el ilanı ile “Mülteci Hakları Sözleşmesi”ne vurgu yapmak.

Onların lisanında (Arapça, Farsça…vb), ama en önemlisi hukuki bir anlatımdan arındırılmış, daha anlaşılabilir ifadelerle, mültecilerin sokaktaki yaşayışlarını kolaylaştırıcı “püfleri” içeren, çeşitli tüyolar, yönlendirme veya irtibat adreslerinin yer alacağı bir metin hazırlamak istiyoruz Tabldot tabağı üzerinde veya el ilanını, afiş gibi basılı malzemeler üzerinde kullanacağımız bu içeriği üretirken bize yardımcı olacak bir “çalışma ekibi/okuma ekibi/danışma ekibi” kurmak istiyoruz. Akademisyen, sosyolog, STK çalışanı, Hukukçu… herkesin katkısını bekliyoruz.

Dişli 7: Çorbaların temin edileceği, çorbaların dağıtılacağı yerlerin tespit edilmesi, İlişki ve ortaklıkların kurulması, sponsorlukların sağlanmasını gibi işleri koşturacak “CEO” kafasında yarenlere ihtiyacımız var.

İlgisini çekmeyi umduğumuz kuruluşlar: Bize çorba temin edebilecek belediye mutfakları, aşevleri, düşkünevleri, evsizevleri, lokantalar, tabldot yemek çıkaran yerler, yemek şirketleri, çorba çıkaran kebapçılar…vb

Dişli 8: Bu projenin görünürlüğü adına logo, maskot, el ilanı gibi grafik ürünler ile, çekilen videoları editleyerek belgesel film ortaya çıkarabilecek, fotoğraflar çekerek albümler oluşturabilecek, web sitesini adam edecek kreatif grup.

İlgisini çekmek istediğimiz kuruluşlar: Büyük Reklam Ajansları, Film Prodüksiyon şirketleri, Fotoğrafçılar, Butik işler üreten tasarım atölyeleri..vb

Dişli 9: Yaptığımız işi daha görünür kılmak, daha iyi anlatmak üzere, toplumun sevgisini kazanmış kişilerin/ünlülerin de “ÇorbaAdam” olmasını sağlamak. “Zor İşler” programına dahil olmak, bir gece dağıtım yaparken “Vedat Milor”u davet ederek, çorbalarımızın lezzetine bakmasını sağlamak.

Proje hakkında detaylı bilgiyi projenin web sayfasından alabilir, siz de bu iyilik hareketine dahil olabilirsiniz!

2 Yorum
  • Meryem Büşra Yavuz
    Aralık 12, 2014

    Selamunaleykum :) Uzun süredir aklımda olanı karşımda görünce mutluluktan havaya uçtum. Sizlere evsizleri ve vicdanınızı unutmadığınız ve bizlere de hatırlattığınızdan dolayı minnettarım. Mümkünse Diş li 2’nin bir parçası olmaktan onur duyarım. İTÜ Mimarlık 2. sınıf öğrencisiyim aynı zamanda. Elimden bir şeyler gelecekse Diş li 4’te de rol almak isterim. Sizlere en içten selamlarımı yolluyor ve size nasıl ulaşabileceğim hakkında bilgi almayı umuyorum. Sevgiyle kalın. :)

  • Sema Kuruahmet Güneş
    Aralık 15, 2014

    Selamlar Meryem Büşra Hanım, Engelsiz Çorba ile iletişime geçmek ve orada yer almak için http://www.engelsizcorba.org adresini kullanabilirsiniz:)

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir