Bizim Büyük Çeyiz Serüvenimiz

4 17

Merhabalar! Evlilik sürecinin zorlu geçtiğini bu süreci yaşamış biri olarak söyleyebilirim. Erkek için ayrı, kadın için ayrı zor bir süreç. Evinin her şeyinin güzel olmasını isteyen kadınların, bu süreçte o dükkandan o dükkana savruldukları aşikar. Fakat en zor meselelerden biri de o “dükkan”ları bulabilmek:)

İşte bu noktada bu süreci yaşamış birinden aldığınız bilgiler işinizi çok kolaylaştırabiliyor. Alışverişten pek hazzetmeyen biri olarak o dükkandan o dükkana bilinçsizce savrulmuş olduğum günlerde, evlenmiş arkadaşlarımın paylaştığı bilgiler de benim için hayat kurtarıcı olmuştu. Bu yazı bilhassa evlilik arifesinde olan arkadaşların işlerine yarar inşallah diye ümid ediyorum. İlk mekanımız kadınların vazgeçilmezi: English Home.

1)English Home: Burada English Home’da neler olup neler olmadığını yazmayacağım tabii ki, çünkü bu markayı bilmeyen yoktur sanırım. Fakat dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var; English Home’da bilhassa internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız gözünüz “indirim” kısmında olsun. Burayı periyodik olarak takip edin ki yeni indirime giren ürünleri kaçırmayın. Çünkü düzensiz bir şekilde girdiğiniz zaman bir bakıyorsunuz ki bütün indirimler yapılmış, indirimli bütün ürünler hunharca alınmış ve siz çaresizce kalmışsınız :) İşin şakası bir yana, eğer English Home’un ürünlerini beğeniyorsanız ve internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız “indirim” kısmını günübirlik takip edin. Böylelikle indirime giren ürünler tükenmeden alma şansınız daha yüksek oluyor.
Bir de English Home’dan kırılacak eşya sipariş verdiğinizde korkmanıza hiç gerek yok, adamlar paketleme işinde sahiden iyiler. Kat kat sardıkları için kırılma ihtimali en aza düşüyor. Aynı zamanda kısa süre içinde de aldığınız ürünleri kargoya teslim ediyorlar.

2) Madam Coco: Madam Coco benim favorim. English Home’un Fransız versiyonu diyebiliriz sanırım. Buranın nevresim takımları ve havlularını şiddetle öneriyorum :) English Home’un nevresimleri tasarım olarak çok güzel ve çok çeşitli ama bi’ Madam Coco değil! Bunu kalite açısından söylüyorum tabii, çünkü nevresimler çeşit olarak English Home’daki kadar zengin değil Madam Coco’da. Aynı şekilde havluları da English Home’unkileri sollar. Hem de fiyatlar gayet uygun. Onun dışında Madam Coco’da uygun fiyata fincandan yapay çiçeğe, tepsiden pijamaya birçok ürün bulabilirsiniz. Bir an evvel gidin bakın derim.

3) Lucky Art: Fiyatlarına uygun diyemediğimiz bir markadır kendisi fakat ürünlerine bi’ göz atmalısınız!

4)Pera Bulvarı: Pera Bulvarı internet üzerinden satış yapıyor. Yine fiyatlarının çok uygun olduğunu söyleyememekle beraber farklı farklı firmaların burada ürünlerini satmalarından dolayı oldukça orijinal ürünler bulabiliyorsunuz. Otantik ürünler satan firmalar var, vintage ürünler satan firmalar var; yelpaze oldukça geniş yani. Burayı takip ederseniz çok farklı ürünlerle karşılaşacağınızın garantisini verebilirim.

5) İder Mobilya: Mobilya evi kurarken resmen başlangıç noktamız oluyor. Çünkü bir odanın perdesi, halısı, yemek masası hatta duvar rengi bile mobilyaya göre belirleniyor. O yüzden mobilya seçimi önemli. Para sizin için önemli değilse tercihiniz Doğtaş Exclusive’den yana olabilir mesela :) Fakat hem uygun fiyatlı hem estetik bir şeyler bakıyorsanız İder Mobilya’ya bakmanızı öneririm. Sanırım mobilya sektöründeki en uygun fiyatlar burada ve gayet de güzel tasarımları var! Tabii buradan mobilya alırken ömürlük olacağını teyit etmiyorum çünkü ben de henüz 3 aylık evliyim ve mobilyaların durumu şuan gayet iyi fakat bi’ 5-6 yıl sonra ne olur bilemem :) Fakat gerçekten fiyat olarak piyasaya göre çok uygun ve ürünlerin birçoğunun tasarımları çok güzel.

6) Eminönü: Eminönü’nü kocaman bir dükkan olarak ele alıyorum:) Çünkü gerçekten müthiş geniş ve çeşitli bir yer. Eminönü’ndeki ilk mekanımız Kürkçü Han. Kime sorsanız gösterir sanırım. Burada uğramanız gereken ilk yer Paşabahçe’nin fabrika satış mağazası. Girişte sağda azcık kuytuda bir girişi var. Ama hanın içinde birine sorun o gösterir muhakkak. Çok çok uyguna bardak, fincan, çay tabağı, kase vs. bulabilirsiniz buradan. Fakat taşımak ciddi sıkıntı oluyor ben size söyleyeyim; fiyatları uygun görünce, duruma bir de yeni ev kurmanın hevesi eklenince insan gördüğü her şeyi almak istiyor:)
Kürkçü Han’da genel olarak; iç çamaşırı, kına malzemeleri, gecelik takımları, banyo paspasları, masa örtüleri, sofra bezleri ve daha niceleri satılmakta:) Fakat bir yer var ki; eğer evliliğiniz yaklaştıysa ve bohça ihtiyacınız varsa muhakkak uğramanız gereken bir yer. Şase takımlarına istenen uçuk fiyatları görünce, “öldürsen bu parayı vermem” deyip çaresizce ne yapacağımı düşünürken arkadaşımla beraber burayı keşfettik. Paşabahçe’yi geçince hanın avlu kısmına giriyorsunuz, dümdüz ilerleyin hemen sağ tarafınızda kalıyor bu dükkan. Maalesef adını hatırlayamıyorum, fakat bulacağınızdan eminim çünkü zaten belli sayıda dükkan var.Burası uzun sakallı bi’ hacı abi tarafından işletiliyor, umarım bu bilgi işinize yarar:) İçeride havlular, seccadeler, bohçalar, şase takımları vs. bir sürü şey var, fiyatları da gayet uygun.
Yine Kürkçü Han’ın içinde kına malzemeleri satan bir dükkan var, içinde aynı zamanda iç çamaşırı da satılıyor. Buranın da adını hatırlayamasam da tariften bulursunuz sanırım çünkü orada iç çamaşırı ve kına malzemelerini aynı yerde satan başka bir dükkan yok :) Biliyorsunuz artık kına organizasyonları için sadece buna yönelik satışlar yapan bir sektör var; kına sepeti, taç, “kaptık gül gibi kızı” tarzında yazılar yazan dövizler, kına kesecikleri gibi ürünlerin satışını faiş fiyatlarla yapıyorlar. Size dayatılan bu duruma bir tekme atın ve kendi kına malzemelerinizi Kürkçü Han, Şark Han ve buna benzer başka hanlardan kendiniz alın. Şark Han demişken; eğer inci-boncuk, süsleme malzemeleri yahut hediyelik eşya ya da otantik kıyafetler arıyorsanız Şark Han’a gitmelisiniz. Burada herhangi bir dükkandan alışveriş yapmadım o yüzden bir yer öneremiyorum ama gidin görün muhakkak.

eminonu

7) Züccaciyeciler Sokağı: Eminönü’ndeki yerlerden biri de burası. Karaca’dan Kütahya’ya, Güral’dan Korkmaz’a birçok markayı bulabilirsiniz Züccaciyeciler Sokağı’nda. Yani aslında genel olarak mutfak malzemesi için buraya gitmeniz gerekiyor. Fakat eklemeden geçemem; porselen takımınızı Karaca’dan almayın. Bunu porselen takımını Karaca’dan alma gafletine düşmüş biri olarak söylüyorum. Porseleni oldukça ince ve aman aman kaliteli de değil açıkçası. Zaten porselenlerini Çin’de yaptırdıklarını duyunca da ayrı bir yıkılmıştım fakat iş işten geçmişti. Hele bir de tencere takımı içinde yer alan demlikleri var ki evlere şenlik. Şekil olarak gayet ciks fakat misafirlerinizin yanında çay doldururken foşurdayarak tepsiye akıttığı çayla sizi zor durumda bırakabilir :) Benden söylemesi.

8) Özcan Mefruşat: Eminönü’ndeki son mekanımız Dağoğlu Han’daki Özcan Mefruşat. Perde dikimleri bir harika ve işlerinde gayet titizler; güleryüzlü hizmet de cabası :) Ben de buraya bir arkadaşımın tavsiyesiyle gittim ve perdelerimden gayet memnunum, siz de gidin bir bakın derim. Bilhassa Cüneyt Bey’le iletişime geçerseniz, çok daha memnun kalabilirsiniz. Çünkü kendisi gerçekten oldukça güleryüzlü ve nazik biri. Bu arada Dağoğlu Han’da birçok kumaşçı bulmak da mümkün.

9) Tarihi Tahtakale Sandıkçısı: Burası Tahtakale’de Kutucular caddesi Kadıoğlu sokakta yer alan dört bir tarafı sandıklarla dolu şirin, ufak bir dükkan. Sahibi yaşlı bir amca ve senelerdir bu işi yapıyor tek başına. Hem çok güzel sandıklar var, hem fiyatları uygun, hem de kredi kartı kullanmıyor amca; daha ne olsun! :)

Çeyiz serüvenimiz şimdilik bu kadar. Bilmediğim, alışveriş etmediğim yerleri yazmaktan kaçındım yoksa daha bir dünya yer vardır muhakkak. Fakat bu konularda en yararlı bilgiler tecrübeler olduğundan, ben de sizinle tecrübelerimi paylaşmak istedim. İnşallah yararlı olur, kolay gelsin! :)

Kapak Görseli: Meg Tiffany

4 Yorum
 • ayşe
  Aralık 8, 2014

  bu yazı nasıl iyi geldi anlatamam efendim.Evli güzel hanımlardan tavsiye almak bu sıralar çok iyi geliyor :) Ufak bir ricam ise bu bohça konusu ve hediye konusu ne alacağım ne almayacağım diye düşünüyorum da :s Burayı okumak ruha şifa şimdide sorularıma şifa oldu :) sevgiler rumuz :kararsız kadın ayşe

  • elif b. meriç
   Aralık 8, 2014

   merhaba:) yazının size yardımcı olmasına gerçekten çok sevindim, “işe yaramak” çok güzel bir duygu:) bohça götürme mevzusunun genel hatları olmasıyla beraber kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. mesela bazıları teyze/hala ya da dayı-amcaya da bohça yaparken, bazıları sadece çekirdek aileye bohça yapıyor.mesela ben öyle yaptım. eşimin anne/baba/kardeşleri ve dede/ninesine bohça götürdük. içine konulan hediyeler genelde bir takım kıyafet, (baba için pantolon/gömlek/kravat, ekstra kazak ya da hırka da yahut sadece takım elbise alabilirsiniz; anne için içli dışlı triko takımlar/etek/başörtü/ya da direkt etek ceket takımı), iç çamaşırı, lif, seccade(ya da şase takımı), tesbih(ki yeni tesbihler yapıyorlar ucunda iğne oyasından çiçekler var,internetten bir bakın derim çok güzeller:), yazma, patik, pijama takımı, kozmetik ürünleri oluyor. genelde koyulan hediyeler bunlar fakat dediğim gibi çeşitlendirebilirsiniz mesela ben kayınvalideme nevresim takımı da koymuştum(English Home’da nevresim takımları bazen çok uygun fiyatlara bulunabiliyor, ayrıca Eminönü’nde English Home’un fabrika satış mağazası var).bir de Eminönü’nde tülden yapılan keseler var, 1 lira 50kuruşa satılıyor(ben Kürkçühan’da bulmuştum) onlardan alırsanız aldığınız hediyeleri o keselere koyup düğüm yerine küçük yapma çiçeklerden koyabilirsiniz en son da o keseleri bohçaya yerleştirebilirsiniz, çok şık oluyor:) en azından damat bohçası için bunu yapabilirsiniz. başka şeyler sormak isterseniz biz hep buradayız:) kolay gelsin…

 • ayşe
  Aralık 20, 2014

  merhaba ;) küçük ev aletleri hakkında da bilgi verebilir misiniz acaba ?

 • büşra
  Eylül 29, 2015

  merhaba.bu site ilk açıldığında daha çok sinema kısmında film isimlerine bakıyordum.Fakat üniversiteye veda ederken evlilik kısmındaki bu güzel bilgileri de okuyayım dedim :) çok faydalı oldular gerçekten şimdiden yavaştan hazırlamaya başıyorum çeyizimi :)dün dediğiniz gibi yaptık annemle ve eminönü’ne gittik harika şeyler var. Bilgileriniz için teşekkürler :)

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir