Reçetesiz Vitaminler Dosyası / Zencefil

2 10

Anavatanı Güney Asya olan Zencefil, bugün Hindistan, Çin ve Jamaika’da yetiştirilmektedir. Bilinen en kaliteli zencefil, Jamaika Zencefili’dir. 1547 yılından itibaren Amerika kıtasına getirilerek yetiştirilmeye başlanmış olan zencefil, çok yıllık bir bitkidir.

Roma İmparatorluğu döneminde, askerlerin yanlarında zencefil taşıdığı bilinmektedir. Doğal antibiyotik etkisi ile savaş sırasında yaralanan askerler, yaralarına sürerlermiş. Yine Yunanlıların, akşam yemeğinden sonra, hazmı kolaylaştırmak için ekmek arasına taze zencefil koyarak yedikleri yazılı kaynaklarda geçmektedir. Bira yapımında da kullanılan zencefili, İngilizler mide ağrısı ve gaz şikayetlerini gidermek için kullanmışlar.

Zencefil öylesine mucizevi bir bitki ki, kullanım alanı ve faydaları say say bitmiyor. Zencefil, kuvvetli bir antiemetik. Yani mide bulantısını önleme etkisi var. Hamilelikte güvenle kullanılabilen bu bitki, hiperemezis (şiddetli bulantı) etkilerini en aza indiriyor. Ancak doz aşımında düşüğe neden olabileceği için dikkatli kullanılması gerekmekte. Yine anestezi sonrası yaşanan mide bulantısı ve kusmaları, antiemetik ilaçlardan çok daha fazla engellediği kanıtlanmış. Bağırsaklarımızda normalde bulunan yararlı bakteriler, antibiyotik kullanımının artması ile birlikte sayıları azalarak, sindirim sisteminin düzeninin bozulmasına neden olmaktadır. Bunun için dışarıdan probiyotikler alınması, sağlıklı sindirim sistemi için şarttır. Bildiğim en iyi probiyotik etkisini “Kefir” sağlamakta. Bir başka yazımda kefirden de bahsedeceğim ama zencefili araştırırken öğrendim ki, zencefil de probiyotik etkiye sahipmiş. Lactobasillus dediğimiz yararlı bakterileri koruyarak çoğalmasına yardımcı olup, zararlı bakterilerin ise yok edilmesini sağlıyor. Yine ülkemizde %70 gibi bir orana sahip olan Helicobacter Pylori isimli, midede yanma, ekşime, mide ülseri veya duedonum ülseri şeklinde kendini gösteren bakterinin de etkilerini azaltmaya yardımcı. Zencefil kolesterol emilimini azaltıp onu safra asitlerine dönüştürüp ve sonrasında safradan kurtulma kuvvetini arttırması dolayısıyla kolesterol seviyelerini düşürür. 1998’de yapılan bir araştırmada tavşanlara hem kolesterol hem de 200 mg zencefil özütü birlikte verilmiştir. Bu araştırmada zencefilin kan dolaşımını arttırıp kan inceltici rolünü üstlendiği görülmüştür

Japon bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, enfeksiyon durumlarında kanda yükselen “CRP” değerinin, zencefil kullanımı ile azalmakta olduğu belirlenmiş.

Bunca bilgiden sonra “daha ne olsun” dedim kendi kendime ☺ Peki zencefili nasıl kullanabiliriz?

Zencefil çay, kapsül, haşlama suyu veya yemekte baharat olarak kullanılabilir. Öksürük, mide bulantısı, sindirim ve romatizma için 2 çay kaşığı rendelenmiş taze zencefil kökü veya tozu bir bardak sıcak suda 10 dakika bekletilerek zencefil çayı yapılabilir. Her 2-2,5 saatte bir hâlâ sıcak olan zencefil çayı içilebilir. Romatizma ağrısı için istenirse zencefil suyu küvetin içine konarak banyo da yapılabilir. Alman sağlık otoriteleri sabah bulantısını önlemek için günde 2-4 gram zencefil tozu tavsiye ediyorlar.

Ve çok lezzetli bir “Zencefilli Kış Çayı” tarifi sizin için.

kis-cayi

Malzemeler

Kök zencefil, Bal, Limon

Yapılışı
Kök zencefilin kabuğunu soyarak, ince uzun şekilde julien doğrayın. Bir limonu ince ince dilimleyin. Kavanoza biraz zencefil koyun. Üzerine limon dilimleri yerleştirin. Sonra bir daha zencefil, sonra limon şeklinde kavanozunuz dolana kadar devam edin. Kavanoz dolduktan sonra üzerine bal dökün ve 12 saat kadar bekletin. 12 saatin sonunda bal iyice aşağı çökmüş ve kavanozda boş yer açılmış olacak. Boş olan kısmı da bal ile doldurun ve 12 saat daha bekletin. Totalde 24 saatin sonunda çay içeriğiniz hazır. Hazırladığınız karışımın, zencefil nedeniyle inceldiğini ve su kıvamında olduğunu göreceksiniz. Bir kupaya karışımdaki limon dilimlerinden bir tane ve iki yemek kaşığı da karışımdan koyun ve üzerini sıcak su ile doldurun. Nefis kış çayınız hazır. Afiyet olsun.

 

zencefilli-kis-cayi

2 Yorum
 • Betül Gökçe
  Aralık 27, 2014

  Ben buraya küçük bir dipnot düşmek istiyorum , içerisinde bal oldugu için üstüne eklenen suyun kaynar değil ılık olması gerekmekte. Aksi takdirde balın etkileri nötralize olmakla birlikte vücuda zararlı bir hale de geliyor. Bunu başka bir kaynakta okumuştum, bilginize sunmak istedim.

  • Mihriban AKBAY
   Ocak 9, 2015

   Betül Hanım, kesinlikle kaynamış su olmamalı, Zaten tarifte de sıcak su demiştim :) düzeltme için teşekkürler.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir