Reçetesiz Vitaminler Dosyası / Kivi

0 14

Bugün size yine kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan kividen bahsedeceğim. Gerçi artık hemen hemen her meyveyi sebzeyi her mevsimde bulabiliyoruz ama mevsiminde olduğu lezzette değil tabi ki.

Benim çok sevdiğim bir meyvedir KİVİ. Ana vatanı Çin olan bu meyvenin, bilinen elliden fazla türü bulunuyor. Çoook çok eski Çin yazılı kaynaklarına göre çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı, bu nedenle Çin’den Yeni Zelanda, Hindistan ve Sibirya’ya yayıldığı öğrenilmiştir. Son 20 yıldır da dünyanın hemen hemen her yerinde üretilmektedir. Türkiye’de diğer Akdeniz ülkelerine göre 15 yıl daha sonra üretimine başlanmıştır.Yani Kivi’nin Türkiye’de ki hikayesi yakın zamanda yazılmaya başladı. Bunun için önce adaptasyon çalışmaları yapıldı. Nerede daha verimli üretim elde edilir diye? Sonuç; Kuzey Marmara ( Yalova, Bursa, kivi-agaciAdapazarı, Çanakkale), Batı Karadeniz (Zonguldak) ve Doğu Karadeniz (Rize, Trabzon, Giresun, Ordu) olduğu anlaşılmış. Ama Ege ve Akdeniz de de pek verimli olmamakla beraber, küçük kivi bahçeleri bulunmaktadır.

Gelelim bu küçük, tüylü sevimli meyvenin faydalarına. İçerisindeki C vitamini miktarı, tüm turunçgillere göre 4 kat daha fazladır. Yani kivi için, C vitamini deposu denilebilir. Oran verecek olursak, 100 gr kivide 400 mg C vitamini bulunuyor. Ayrıca demir, potasyum ve kalsiyum açısından da zengindir. Kısacası kivi için “Sağlık Meyvesi” denilmesinde bir sakınca yok! Ve içerdiği petkin ile kötü kolesterolü düşürür, vücudu toksinlerden arındırır. Kuvvetli bir antioksidandır.

İçerdiği yüksek miktardaki c vitamini, cildi güzelleştirmesi ve cilt bozukluklarına iyi gelmesi nedeniyle, bakım kürü olarak da kullanılabilir. Göz altı morluklarına kivi ile çözüm bulabilirsiniz. Kivi dilimlerini gözlerinize kapatarak ve kivi suyuna batırdığınız pamuklarla yüzünüze yapacağınız kompreslerden fayda göreceksiniz.

Bilgiyle kalın ;) Sevgiler.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir