Meme Kanseri

1 15

Her yıl Ekim ayı “Meme Kanserine Dikkat Ayı” olarak çeşitli etkinliklerle gündeme geliyor. Kadın sağlığını önemli ölçüde tehdit eden bu kanser türünde toplumun bilinç düzeyinin yükseltilmesi başı çekiyor. Erken tanı ve tedavi ile hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün. Tabi ki erken tanı için de kişinin kendini bilmesi, vücudunu bilmesi ve belli başlı kolay muayeneleri kendisinin yapabilmesi ile başarı geliyor. Bunun için sağlık hizmetleri alanında önemli adımlar atılmış durumda.

Son yüzyılın en önemli hastalığı haline gelen kanser ve türleri önleyici tedavi hizmetleri ile en aza indirgenmeye çalışılıyor. Başka Aile Hekimliği Sistemi ile birinci basamak sağlık hizmetlerinde, kişinin hekime ulaşma kolaylığı çok önemli bir adım. Kişi Aile Hekimi’nden yada Aile Sağlığı Hemşiresi’nden bu yöndeki verilen eğitimler ile kendini takip etmeyi öğreniyor. Gerekli durumlarda kişinin sevkinin Aile Hekimi tarafından yapılması, erken teşhis için hasta adına büyük bir kolaylık oluyor.

Peki meme kanseri neden olur? Artık neden bu kadar fazla? Toplumdaki bakış açımız nedir bu hastalığa karşı bir bakalım?

Yapılan araştırmalara göre her 8 kadından 1’i hayatı boyunca meme kanserine yakalanma riski taşıyor. Kadının ilk adet yaşı, ilk doğum yaşı, beslenme, alkol kullanımı, aile öyküsü (genetik), emzirme, dışarıdan hormon alımına maruz kalma gibi alt nedenler, meme kanseri sebebi olarak gösteriliyor. Dolayısıyla kişinin sağlıklı beslenmesi ve yaşaması, spor yapması, düzenli bir yaşam meme-kanseri-belirtisisürmesi bu sebepleri en aza indirmek için gereklidir. Ancak bu şekilde yaşayan birisi meme kanserine yakalanmaz gibi bir düşünce de söz konusu değildir. Ayrıca çok önemli bir nokta şu ki, meme kanseri sadece kadınlarda görülmemekte, literatürde sayısı çok az olmakla beraber erkeklerde de meme kanseri gelişmektedir.

Meme kanseri, çoğu zaman meme içerisinde bulunan kanallardan yani duktal yapılardaki hücrelerden köken alarak gelişmektedir. Ancak yine meme içerisindeki meme bezlerinden yada diğer dokulardan da kaynaklı olabilir. Kanser, bulunduğu yerdeki hücrelerin bir sebeple bozulması, anormal şekilde bölünüp çoğalması ile oluşur ve tümör adı verilen oluşumlar meydana gelir. Kişiye yapılan elle kontrol muayenesinde ele gelen kitleler bu tümörlere işaret edebilir. Erken teşhis edilmediğinde, bu kanser hücreleri kan veya lenfatik sistem yolu ile vücuda yayılmaya başlar ve buna da metastaz (yayılım) adı verilir. Meme kanseri en çok beyin, meme yakınındaki lenf bezlerine, karaciğer ve akciğere yayılım göstermektedir. Burada önemli olan yayılma olmadan hastalığın teşhisidir.

Meme Kanserinde Evreleme
Meme kanseri uzun bir süreç isteyen hastalıktır. Tümör ortalama 5-7 yıl arası sürede 1 cm’e ulaşmaktadır. Dolayısıyla kadınlara önerilen düzenli meme sağlığı kontrolü yaptırmak, süreci en hızlı şekilde idare etmek için çok önemlidir.
Evre 0 : Eğer kanser hücreleri köken aldığı noktadan itibaren, başka hiçbir meme dokusuna yayılım göstermemiş küçük bir tümör ise, erken teşhis dönemidir ve bu dönemdeki tanıya Non-İnvaziv Meme Kanseri denilmekdir.
Evre 1 : Bu dönemde kanser hücrelerinin oluşturduğu tümör 2cm’ye ulaşmıştır.
Evre 2: 2cm’den daha büyük tümör, parmaksı çıkıntılar ile koltuk altına yakın lenf nodlarını tutmuştur.
Evre 3: 2-5 cm arası büyüklükteki tümörlerdir ve lenf nodları ile yakın bölgedeki dokuları tutmaya başlamıştır. Evre 3 kendi içinde de evrelere ayrılır ve bu evreler metastazın olduğu ve teşhiste geç kalınmış olarak bildirilirler. Tedavi süreci zorlu ve çoğu zaman sonuç kötü olmaktadır.meme-kanseri

Meme Kanserinin Teşhisi
En önemli teşhis kişinin kendini bilmesidir. Kişinin kendisinin yapacağı elle muayene çok şey ifade etmektedir. Daha sonra hekim tarafından yapılan muayene, meme ultrasonografisi, mamografi ve kan testleri ile
tanı konulmaktadır.

Peki kanser tedavisi nasıl yapılır?
Vücuttaki kanser hücrelerini azaltmak için kemoterapi ilaçları verilmekte yada tümör boyutunu küçültmeye yönelik ışın tedavisi yapılmaktadır. Yine kanser hücrelerinin büyümesini engellemek için hormon tedavisi ve cerrahi yöntem ile tümör alınmaktadır. Ayrıca kişinin tedavi süresinde bağışıklık sistemini desteklemek için destek tedavisi de uygulanmaktadır.

Erken Teşhis için;
Ulusal Kanser Tarama programına göre, 20-40 yaş arası kadınlarda , ayda bir kendi kendine elle muayene ve iki yılda bir klinik muayene, 40-69 yaş arası kadınlarda, ayda bir kendi kendine elle muayene, yılda bir klinik muayene ve 2 yılda bir mamografi yapılmalıdır.

Erken teşhis hayat kurtarır. Kendinizi dinleyin, bedeninizi tanıyın. Geç kalmayın. Sağlıklı günlerimiz olsun.

Not: Bu yazı hazırlanırken, Türkiye Halk Sağlığı Kanser Daire Başkanlığı, Uluslarası Kanser Enstitüsü ( National Cancer İnstitute), Meme Değişikliklerini Anlamak (Understanding Breast Changes) verilerinden yararlanılmıştır.

1 Yorum
  • Nergihan
    Kasım 21, 2014

    Artık böyle şeylere azami ölçüde dikkat etmemiz gereken yaşlardayız… Tabi daha erken yaşlarda da kanser olur olmaz değil ama bu saçma hayat standartlarında cephemizi gösteren bilgiler olmuş, o limon üzerinden gösterilen fotoğrafa da hayran oldum, çok yaratıcı… Elinize sağlık ^^

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir