Renk İnsan Mekan

0 17

Renklerin her biri duygularımızda farklı yansımalar oluşturur. Beden sağlığımızı, kan akışımızı, zihinsel aktivitelerimizi etkiler. Bazı renklerle insanların duygusal tepkileri arasında bir bağ olduğu, İç Mimarlar tarafından önemi kabul görmüştür. Çoğumuzun hatta fazla renk algısı olmayanlarımızın bile, gözde bir rengi vardır. Biliyoruz ki, bazı renkler insanlara huzurlu, dinamik veya üzgün duyguları hissettirir.

renkmekan4

Melike Gürsel

Onun için de bazı renklerle insanların duygusal tepkileri arasında bir bağ olduğu için İç Mimarlar aynı zamanda anlamlı alanlar tasarlamak isterler. Renk ve duygu arasındaki bağ herkes tarafından kabul edilmiştir.

renkmekan2

Melike Gürsel

Kültürel kimliğimiz ve günlük tecrübelerimiz renklere nasıl tepki gösterdiğimiz ve onları nasıl anladığımızı belirleyen faktörlerdir.Toplumumuzda çok kültürlülük artmakta ve renkler hakkındaki anlayışımız ve hayranlığımızda sürekli gelişmektedir. skala2Bir çok unsurun birbirini etkilediği bir dünyada tasarım yaptığımız için renklerin insan duygularını nasıl etkilediğini anlama çabası içindeyiz. Ünlü yazar Oscar Wilde’a “en favori renginiz hangisidir?” sorusu yöneltilmiş. Bu konuda Oscar Wilde’ın cevabı bazen; “değişir” diyor.

 

 

KIRMIZI: İştah açıcıdır. Bu yüzden de çoğu fast food markaları kırmızı rengi kullanır. Bu rengin fiziksel etkisi ise kişilerde tansiyonu yükseltmesi ve kan akışını hızlandırmasıdır. Kırmızı aynı zamanda agresifliği ve öfkeyi çağrıştırabilir.

kirmizi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YEŞİL: Güven ve telkin duygusu verir. Huzur sağlar, kişiyi sakinleştirir. Yeşil aynı zamanda yaratıcılığı da canlandırır.

yesil

SİYAH: Asil renktir. Gücü, lüksü ve hırsı temsil eder. Konsantrasyonu dağıtmaz.Bizde ve batıda siyah matemi simgelerken, Japonya’da mutluluğun simgesidir. Fonda kullanıldığında karamsarlığı çağrıştırır. Işığı yok eder. Siyah konsantrasyonu en çok getiren renktir. Einstein konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan bir odaya girer ve öyle düşünürmüş.

siyah

MAVİ: Huzur ve dinginlik verir. Kan akışını yavaşlatır. Bu yüzden iştah kestirir. Diyette olan kişilere mavi tabakta yemeleri tavsiye edilir. Sakinleştirici bir özelliği vardır.

mavi

GRİ: Ciddiyet rengidir. Diplomatik renktir.

gri

SARI:Işığın, sevincin, üretim ve verimliliğin rengidir. İnsana sevinç ve coşku verir. İlham vericidir. Bilgiyi ve bilgeliği ifade eder.

sari

BEYAZ: Temizlik ferahlık ve hijyen, saflık çağrıştırır. İş ortamında istikrarı sağlar. Gözü dinlendirir.

beyaz

KAHVERENGİ: Toprağın ve doğallığın rengidir. Ciddiyet, dayanıklılık, sadelik, dostluk ve metanetin sembolü olarak kabul edilir. Toplum içinde rahatlığı sağlar. Sosyal denge simgesidir. Zihin üzerinde etkilidir. Çok dikkat çekmeyen bir renktir.

kahverengi

MOR: İç bilinci temsil eder. Bilinçaltı rengidir.Özellikle koyu tonlarda, bilinçaltını etkileyerek insanda korkuya ve hüzne neden olabilen mor renk, belki de bu yüzden, intihar edenlerin en çok sevdiği renklerden biridir. Bu nedenle, depresyona yatkın kişilerin, ruhsal sorunu olanların, ve madde bağımlılarının olduğu ortamlarda kullanılmamalıdır.

mor

LACİVERT: Kozmik renk olarak kabul edilir. Sonsuzluğu, otoriteyi, verimi simgeler. Bu yüzden firmaların büyük çoğunluğu bu rengi kullanır.

lacivertt

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir