Malzemelerinizin Ömrünü Uzatacak Birkaç Basit Öneri

0 18

Gıdadan kozmetiğe günlük hayatımızda kullandığımız pek çok malzemeden basit önlemlerle daha uzun süre verimlilik sağlayabiliriz. Biz burada birkaç tanesinden bahsedeceğiz.

Ekmekle başlayalım. Ekmekleri daha uzun süre taze ve sağlıklı muhafaza edebilmemizin bir yolu var; kereviz! Bir parça temiz ve taze kereviz sapıyla birlikte sakladığınızda bunu sağlayabilirsiniz

ekmek.

Kış hazırlıkları yeni yapılmışken bir bilgi; doğranmış domates ve domates püresi kavanozlarınızı buzdolabınıza ters duracak şekilde yerleştirin. Böylece küflenmelerini geciktirmiş olacaksınız.

winteriscaoming

Fotoğraf: Züleyha Sarı Eyüboğlu

Salataya kullanacağınız marulun üzerine bir adet kağıt havlu koyarak muhafaza ederseniz, marul bir hafta kadar taze kalacaktır.salata

Muzları birbirinden ayırarak muhafaza edin, böylelikle daha geç bozulacaklardır.

muz
Margarinlerinizi eritip aynı ölçüde suyla karıştırarak tekrar dondurursanız daha az kalorili, iki katı kadar yağ elde etmiş olursunuz.

margarin
Peyniri keserken kesinlikle elinizle dokunmayın! Elinizdeki bakteriler peynirin daha çabuk küflenmesine neden olacaktır. Keserken, peyniri ambalajından tutarak kolaylık sağlayabilirsiniz. Bir de kurumasını engellemek için, peynirin kestiğiniz ucuna az miktarda tereyağı (ya da margarin) ekleyin.

peynir
Bayatlamaması için kahvaltılık gevreklerinizi buzdolabında saklayabilirsiniz.

gevrek
Kurumaya başlayan rimelinizin içine bir iki damla suni gözyaşı solüsyonu damlatın.

rimel
Fondöteninizi buzdolabında muhafaza edin. Bu, oksitlenmesini önleyecek ve kötü kokmasına engel olacaktır.

fondotenn
Mumlarınızı kullanmadan önce 24 saat buzlukta bekleterek daha uzun süre yanmalarını sağlayabilirsiniz.

mum
Giysilerimizin rengini de uzun süre taze tutmak mesele! Çamaşır makinesinin içine bir tutam tuz atarak bu konuda da büyük oranda başarılı olabilirsiniz.

camasir

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir