Kontrol Kadında Mı Olmalı?

0 15

Hekim olmanın ötesinde, kadın olmanın getirdiği saplantılı bir takıntım var benim : Kombine Oral Kontraseptifler, bilinen adıyla Doğum Kontrol Hapları!

Anlayamıyorum; “boşa koyuyorum dolmuyor, doluya koyuyorum almıyor” çıkmazındayım. Madem böyle bir fırsat bulmuşken hazır, derdimi size anlatayım, size sorayım dedim.

Ben bir kadın doğum uzmanı değilim, amma velakin her hekim arkadaşım gibi bu branşın eğitimini pek kıymetli, yılların tecrübesi hocalarımdan aldım. (Bu arada küçük not; 2008 taze Cerrahpaşa mezunuyum) Gene de tatmin olmadım araştırdım.Sizlere yazmadan önce yanlış bir şey yazmaktan korktum, gene ve gene araştırdım.

Doğum kontrol hapı dediğimiz o masumcuk gözüken minik haplar, biz kadınları en masum hastalıktan tutun da, kansere kadar götürüyor. E peki milyon tane daha korunma yöntemi varken, erkeğin korunması son derece masumane ve sağlığına en küçük zararı yokken, biz kadınların günahı ne ki bizi kanser bile edebilecek bu ilacı kullanıyoruz?

Toplum! dememi bekleyenleriniz olabilir, hayır Dünya. Kadın dünyanın her yerinde aynı sorunla karşı karşıya. Çünkü korunmaz ve çoçuğu olursa, erkekten çok onun olacak sorumluluk. Ayrıca dünya ilaç politikalarının, her hastalık ve ilaç konusunda olduğu gibi bu noktadaki rolünü de unutmamak gerek.

Peki yolumuza devam edip bu feminist fikirlerimden uzaklaşıp:), kombine oral kontraseptif dediğimiz arkadaşı tıbbi olarak değil de, biraz sadeleştirilmiş olarak size anlatmam gerekirse;

Öncelikle risklerin çoğu 10 yıldan fazla kullanımlarda artıyor; özellikle meme kanseri ve serviks kanseri riskini arttırıyor. Ama en sık görülenlerden bir diğeri hepatik adenom dediğimiz, karaciğerde iyi huylu(!) bir tümör(dü). Artık bu küçümen ilacın kullanımı arttıkça, üzerine yapılan araştırmalar ve geri dönüşler de arttı. Ve bir grup hekim, normalde iyi huylu olduğu düşünülen bu kitlenin(hepatik adenomun), artık saatli bir bomba olduğunu ve farkedildiği gibi ameliyatla alınması gerektiğini söylüyor. Hipertansiyona sebebiyet verebilmesi, özellikle sigara kullanan hanımlarda pıhtı atma riskini arttırıyor olmasından da bahsetmeme gerek var mı?

Şimdi size bir kutu ilaç içtiniz diye kanser olacaksınız demiyorum, 20 yıl içerseniz kesin olursunuz hiç demiyorum. Ben sadece bu ilaç böyle böyle hastalıklara da sebep oluyor diyorum, gerçi ben demiyorum haddime değil henüz:) Dünya diyor, yayımlanan makaleler,çalışmalar diyor.

Pek tabi ki, kombine oral kontraseptifler, doğum kontrolü dışında birçok hastalıkta tedavi amaçlı da kullanılabilen ilaçlar. Ancak kullandığımız ilaçların hemen hemen hepsinin yan etkisi malumunuz. Ve aslında biz hekimler fakültede, bu kar-zarar hesabını yapmayı, öğrenmeye çalışırız. “Bu ilaç mı daha zararlı, yoksa bu ilacı vermezsem hastalık mı daha zararlı olacak?” çizgisinde gideer geliriz.

Ama burada benim aklıma yatmayan tedavi amaçlı kullanılması değil, keyfi olarak “böyle gelmiş böyle gider” mantığıyla kadının bu risklere maruz kalması. Sonuçta her ilaç insan fizyolojisine dışarıdan bir müdaheledir ve doğum kontrolü sadece kadına düşen bir görev ve zorunluluk değildir. Siz veya eşleriniz durumun ciddiyetinden belki de haberdar değildiniz. Veya olaya hiç bu açıdan bakmadınız, veya bile bile lades dediniz. Bilemiyorum.

Ama ben gene tek birşey rica ediyorum; doktora gidin lütfen diyorum:) Doğum kontrol hapı kullanmadan önce de doktorunuza başvurun, kullandığınız süreçte de kontrollerinizi aksatmayın lütfen, diyorum.

Ve eşlerine kendinden daha çok kıymet veren evlatlar yetiştirmek nasip olsun her birimize diyorum:)

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir