Antibiyotik Kullanma(!) Klavuzudur

0 23

Toplumların kaderini etkileyecek bir konudan bahsediyoruz. Mikroplar artık o mutasyon senin bu mutasyon benim raks ederken, biz şu antibiyotik denen elimizdeki tek silahı bir türlü akılcıl kullanamıyoruz diyerek bir girizgâh yapıyor ve özet geçiyorum konuyu direkt; hani mikrop der geçeriz ya, biz onları ikiye ayırırız: Viral ve Bakteriyel.

Antibiyotik diye evlerimizde bulunun ilaçlar, viral enfeksiyonlara etki etmez ve çoğumuz ısrarla viral enfeksiyonlar için antibiyotik içmeye devam eder, bize antibiyotik yazmayan doktoru da üstüne sevmeyiz :) (bkz.sevilmeyendoktorben:)

Şimdi benim burada şu şu semptomlar varsa viraldir, şu şu varsa bakteriyeldir diye size yol gösterip evde kafanıza göre antibiyotik almanızın önünü açmamı bekliyorsanız şiddetle yanılıyorsunuz:) Derdim sadece şu, doktora gidin.

Bırakın tansiyonunuzu ölçsün, ateşinize baksın, nabzınızı eliyle saysın, ciğerlerinizi dinlesin. Antibiyotik kullanmanız gerekiyorsa reçete etsin ve siz o kutuyu bitene kadar kullanın. Ev de lazım olur diye bir antibiyotik stoğuna ihtiyacımız yok. Sanıyoruz ki şeker, leblebi iki attım iyileştim. Bilmiyoruz ki nelere sebebiyet veriyoruz. Ne yazık ki tıp dünyası olarak bakteri ve virüslerin mutasyon hızlarına ayak uyduramıyoruz ve dirençli bakteriler yüzünden hastanelerde binlerce insanı kaybediyoruz.

Belki biraz sert, biraz üzücü olacak ama bunun sebebi sen, ben, o, biz. Vara yoka antibiyotik kullandığımız için mikrop denen o zeka küpleri antibiyotiği tanıyor ve onun kendilerini öldürmemesi için savunma mekanizmaları oluşturuyor. Ben bir kutu antibiyotik içiyorum, o süre zarfında sevgili mikrobumuz A kapısından vurulduğunu farkediyor, hoop A kapısı mutasyonla kapatılıyor. Bendeki bu mikrop çocuğuma geçiyor, ona da tabi antibiyotik verdik. Bizim zeka küpü mikrop farkediyor ki, aynı antibiyotik B kapısından da vurabiliyor. Hooop o kapıda gidiyor. Böyle böyle derkeeen, bizim antibiyotiğin girebileceği tüm kapılar kapanıyor ve bizim zavallacık antibiyotikçik artık kullanımdan kalkıyor.

Yeni ve daha güçlü antibiyotikler lazım. Bunun için zaman lazım, o yeni ilaç kullanıma girene kadar feda edilecek insan lazım- dirençli bakterisini tedavi edebilecek ilacımız kalmadığı için. Şimdi niyetim ajitasyon yapmak değil. Ama biz bu gerçeği biliyoruz. Elimizdeki antibiyotiklerin daha uzun yıllar dayanabilmesi için, olabildiğince az ve düşük doz antibiyotik vermeye çalışıyoruz. Ancak ve ancak bunu topluma kabul ettirmenin ne kadar güç birşey olduğunu önce hocalarımızdan dinledik, şimdi de saha da tecrübe ediyoruz. İşin kötüsü birçok meslektaşım yıldı bile, antibiyotiksiz geçirmeyi denesek, diye hastaya teklif etmekten. Bense henüz yılmadım ama yoruldum.

Özetle doktora gidin, bırakın tanınızı biz koyalım, bırakın tedavinize biz karar verelim, bol meyve ve sıvıyla bu enfeksiyonu yenmeye çalışıcaz, olmazsa ilaca başlarız denildiğinde yüzümüzü ekşitmeyelim. Varsın antibiyotiksiz beş gün geç iyileşelim. Ve hekim size antibiyotik verdiğinde son tabletine kadar muhakkak bitirelim. Kamu spotu gibi olacak ama unutmayın, gereksiz yere antibiyotik kullanıp, antibiyotiğe dirençli olma yolunda yardımcı olduğunuz bakteri, yarın sizde de bir enfeksiyona yol açabilir!

 


E-POSTA LİSTEMİZE KATILIN

Böylelikle hiçbir yazıyı kaçırmaz, düzenli gelen e-postalar ile Kadın Bloku’nu takip edebilirsiniz.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir