Bilinçli anneler aranıyor!

2 29

Toplum olarak bir acil servis sevdalıyısıyız ki sormayın gitsin. Laf olsun diye söylemiyorum bunu, bir acil servis hekimi olarak söylüyorum. Lakin herşey tamam kabulümüz de, ben şu çocuklara kıyamıyorum.

Öncelikle sizlere acil servis nasıl biryer onu anlatayım , nöbet yerimde 5 dakika çay molası vermişken. Acil servis hergün onlarca bulaşıcı hastalığın gelip geçtiği, madde bağımlılarının sinir krizine girip geldiği, yeterli ekipman ve personel olsa dahi(!) her hastadan sonra sedyelerin örtülerini değiştirmeye fırsatın olmadığı, olmayacağı bir yer.

“Peki Doktor Hanım derdin ne senin, biz acile gelmeyelim, sen ve arkadaşların rahat mı et?” dediğinizi duyar gibiyim :) Öncelikle gelmeniz biz hekimlerin maddi olarak faydasına oluyor, performans sisteminden sonra, hele ki çocuk hasta daha fazla puan getiriyor. Ama siz nolur çocuğunuzu acil olmadıktan sonra, iş çıkışı diye, randevu alamadık diye acile götürmeyin.

Peki kim acildir kim değildir?
3 gündür öksüren çocuk acil değildir. Polikliniğe gider.
Sabahtan akşama 2 defa tuvalete gitti diye çocuk ishal değildir, acil değildir.
Ama ateşini düsüremediğiniz çocuk acildir.
3 defa kusan, gün içinde 5 defa dışkılayan çocuk acildir.
Kafasını çarpan çocuk acildir.
Ama 4 gün önce ayağını çarpan çocuk acil değildir, artık ortopedi polikliniğine gider.
Vs diye örnekleri çoğaltmak mümkün.

En önemlisini en sona sakladım, lütfen yakınızda ki, Çocuk Acil birimlerini ihtiyacınız olmadan önce belirleyin. Her hastanenin acilinde Çocuk Doktoru bulunmayacaktır. Ve diğer hiçbir branşın hekimi alanında ne kadar iyi olursa olsun, bir çocuk doktoru kadar isabetli tani koyup, tedavi edemeyecektir çocuğunuzu. Bu sebeplerden ötürü; hazır internete girmişken, hadi en yakınımızdaki acilinde çocuk doktoru bulunan hastaneleri araştıralım Sevgili Anneler!:)

2 Yorum
 • emine
  Kasım 2, 2014

  Oncelikle hayırlı olsun koseniz. Cocuk ve saglik konusuna cok ilgili bir anne olarak antibiyotikle ilgili olan yazinizi da bunu da cok ilgiyle okudum. Keske etrafimizda hep sizin gibi hekimler olsa. Ben dr.un verdigi antibiyotigide korkuyla cekinerek kullaniyorum özellikle oglum soz konusu olduğunda. Burnu aksa bile antibiyotik yazan dr.larimiz oldu ki sonunda sıkıntısının allerjik oldugu anlasildi. Velhasil insanlarin antibiyotik meraki ve dr.larin cok kolayca yazmasi bir kisir döngü sanitim

  • Fulya Temizsoy Korkmaz
   Kasım 3, 2014

   öncelikle çok teşekkürler güzel dilekleriniz için. Konuyu ne de güzel özetlemişsiniz, toplumun merakı ve artık hekim arkadaşlarımın kolayca yazması. Burada hekim arkadaşlarımı suçlamak gibi bir niyetim olduğu anlaşılmasın, zira bizde insanız; 100 hastaya antibiyotiğin zararlarını anlatmamıza rağmen kimseye yaranamadığımızı farkettiğimizde, inanin 101.hasta da artık bende de yılmışlık oluşuyor. Bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü tam olarak sizin gibi bilinçli annelere ihtiyacımız var!:)
   Sevgiler…

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir